خانه / مجله دستاورد صنعت / خدمات / آسیا و اقیانوسیه بزرگترین مصرف کنندگان فولاد

آسیا و اقیانوسیه بزرگترین مصرف کنندگان فولاد

فولاد یکی از فلزات ارزشمند در دنیا است و این فلز در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد. ایران هم از بزرگترین تولیدکنندگان فولاد در خاورمیانه است و در آمارهای جهانی در مورد تغییرات تولید فولاد در ایران صحبت می‌شود. اتحادیه بین‌المللی آهن و فولاد در سال‌های اخیر گزارشی ماهانه درمورد عملکرد این بازار و میزان تولید در کشورهای مهم و اثرگذار در بازار فولاد ارایه می‌دهد ولی در سال جاری گزارشی متفاوت توسط این اتحادیه ارایه شده است.

طبق این گزارش که برآورد بازار فولاد در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی نام دارد آمده است: متوسط  مصرف فولاد در دنیا در سال ۲۰۱۵ میلادی نسبت به سال قبل از آن  ۰٫۵ درصد رشد خواهد کرد و در سال جاری ۱۵۴۴ میلیون تن فولاد در دنیا مصرف می‌شود. نرخ رشد مصرف فولاد دنیا درسال ۲۰۱۵ میلادی نسبت به سال قبل از آن برابر با ۰٫۶ درصد پیش‌بینی شده است. انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۶ میلادی تقاضای جهانی فولاد با ۱٫۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن  به ۱۵۶۵ میلیون تن برسد.

رییس اتحادیه آهن و فولاد در مصاحبه‌ای در مورد پیش‌بینی‌های این سازمان در مورد بازار فولاد در سال‌های پیش‌رو می‌گوید:”دلیل اینکه انتظار رشد محدودی در بازار فولاد دنیا داریم این است که  نرخ رشد اقتصادی چین کاهش یافته است و این مساله هم روی تولید فولاد در چین در سالهای آتی اثر  می‌گذارد و هم می‌تواند تقاضای فولاد را تحت تاثیر قرار دهد. از طرف دیگر تغییرات زیر ساختی در اقتصادهای صنعتی دنیا هم تاثیر زیادی روی کاهش سرمایه‌گذاری در صنعت فولاد به عنوان یکی از صنایع آلاینده در کشورهای صنعتی داشته است. بنابراین کاهش نرخ رشد تولید فولاد در دنیا در سال‌های پیش‌رو یک سناریوی بسیار محتمل است.

اما با توجه به اینکه انتظار می‌رود نرخ رشد اقتصادی کشورهای صنعتی و توسعه یافته به خصوص کشورهای صنعتی عضو اتحادیه اروپا و آمریکا در سال ۲۰۱۶ میلادی افزایش یابد، رشد تولید فولاد و رشد مصرف آن  درسال ۲۰۱۶ میلادی پیش‌بینی شده است و انتظار می‌رود این روند تا انتهای دهه حاضر میلادی هم ادامه داشته باشد. اتحادیه بین‌المللی آهن و فولاد چهار مساله را روی بازار مهم می‌داند و تحولات ایجاد شده در این چهار حوزه را بسیار اثرگذار قلمداد می‌کند.  عوامل مهم در بازار فولاد دنیا  به قرار زیر هستند:

چین بزرگترین تولیدکننده و مصرف‌کننده فولاد

تقاضای فولاد در کشور چین درسال ۲۰۱۴ میلادی رشد منفی داشته است و این رشد منفی تقاضا در چین برای اولین بار از سال ۱۹۹۵ میلادی تاکنون اتفاق افتاد. دلیل رشد منفی تقاضای فولاد را می‌توان سیاست‌های اجرا شده توسط دولت برای ایجاد تعادل بیشتر در اقتصاد دانست و این سیاست باعث شده تا فعالیت‌های ساختمانی و عمرانی در چین کاهش یابد و سودآوری آن‌ها تقلیل پیدا کند. انتظار می‌رود درسال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی هم به ترتیب نرخ رشد تقاضای فولاد در کشور چین منفی ۰٫۵ و منفی ۰٫۶ درصد نسبت به سال قبل از آن باشد و در میان مدت هم رشد محسوس و معناداری در تقاضا  ایجاد نشود.

چین در سال‌های اخیر نیمی از فولاد دنیا را تولید می‌کرد و این حجم بالای تولید سبب شد تا کشور چین به یکی از مهمترین بازیگران بازار فولاد دنیا تبدیل شود. از طرف دیگر چین همیشه در میان مصرف‌کنندگان فولاد هم جایگاه ویژه‌ای داشته است به خصوص بعد از اینکه سیاست‌های این کشور در جهت افزایش نرخ رشد اقتصادی و تسریع روند صنعتی شدن در کشور جریان داشت. اقتصاد چین اقتصادی بسیار بزرگ در میان کشورهای دنیاست و از نظر بزرگی اقتصاد در جایگاه دوم دنیا قرار دارد و سرعت صنعتی شدن آن هم بسیار بالا است به همین دلیل برای تکمیل زیرساخت‌های صنعتی و اجرای پروژه‌های مختلف به حجم بالایی از فولاد نیاز دارد.

قیمت نفت، عاملی اثرگذار روی اقتصاد و صنعت

کاهش سریع قیمت نفت در بازار جهانی باعث شده است تا پیش‌بینی‌ها در مورد رشد اقتصادی دنیا و رشد صنعتی دنیا تحت تاثیر قرار بگیرد. البته تاثیر افت قیمت نفت روی اقتصادهای مختلف دنیا متفاوت است. از یک طرف کاهش قیمت نفت تاثیر منفی روی تقاضای فولاد دنیا داشت زیرا سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های بزرگ زیرساختی در کشورهای نفت‌خیز دنیا و حتی دیگر کشورها کم می‌شود که منابع آن با استفاده از منابع مالی حاصل از فروش نفت تامین مالی می‌شد.

از طرف دیگر کاهش قیمت نفت به بخش‌های بازرگانی و تجاری  در کشورهای واردکننده نفت کمک می‌کرد و افق رشد اقتصادی بهتری را برای این کشورها بوجود می‌آورد. با کاهش فشارهای تورمی در دنیا که به دنبال افت بیشتر قیمت نفت و تداوم این وضعیت طی ماه‌های اخیر صورت گرفت، انتظار می‌رود کشورهایی که با نرخ بالای تورم مواجه هستند به تدریج اقدام به اجرای سیاست‌های پولی مناسب برای بازسازی اوضاع اقتصادی کنند. بازسازی اقتصادی این کشورها باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاری آن‌ها برای پروژه‌های زیرساختی بیشتر شود و به دنبال آن  نرخ رشد تقاضای فولاد هم ارتقا یابد.

با توجه به اینکه انتظار می‌رود قیمت پایین نفت برای مدت‌ها در اقتصاد باقی بماند، در صورتی که اقتصادهای دنیا به این قیمت نفت عادت کنند و شرایط خود را با آن تطبیق دهند، این باعث می‌شود تا در برخی از کشورهای دنیا تقاضای فولاد در کوتاه مدت کاهش یابد ولی تداوم این وضعیت در میان مدت باعث رشد اقتصادی بیشتر در دنیا و افزایش نیاز به فولاد برای اجرای پروژه‌های زیرساختی و صنعتی می‌شود.

شرایط اقتصادی کشورهای صنعتی 

در سال ۲۰۱۴ میلادی تقاضای فولاد در کشورهای صنعتی دنیا ۶٫۲ درصد رشد کرد که دلیل آن را می‌توان زیرساخت‌های قوی اقتصادی در آمریکا و آغاز تدریجی روند بازسازی اقتصادی این کشور بود. از طرف دیگر بهبود فعالیت‌های صنعتی در اتحادیه اروپا هم عامل مهمی بود که به اقتصاد دنیا کمک کرد تا بتواند رشد را تجربه کند. اما پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۵ میلادی بازار فولاد دنیا در کشورهای صنعتی رشد چندانی نداشته باشد که دلیل این مساله نرخ بالای بیکاری به خصوص در کشورهای اروپایی و ضعف سرمایه‌گذاری در پروژه‌های صنعتی در تمامی کشورهای صنعتی در دنیا است.

پیش‌بینی می‌شود تقاضای فولاد دنیا در سال ۲۰۱۵ میلادی با نرخ ۰٫۲ درصد رشد کند و نرخ رشد تقاضا در سال ۲۰۱۶ میلادی به بالغ بر ۱٫۸ درصد افزایش یابد.

شرایط اقتصادی کشورهای در حال توسعه (به استثنای چین)

در سال ۲۰۱۴ میلادی کشورهای در حال توسعه دنیا به استثنای چین شاهد رسیدن نرخ رشد اقتصادی خود به مرز ۲٫۳ درصد بودند که این نرخ، نرخ رشد بسیار پایینی برای کشورهای در حال توسعه دنیا محسوب می‌شود. دلیل این مساله را می‌توان شرایط اقتصادی برزیل و بازار فولاد در کشور روسیه دانست. انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۵ میلادی نرخ رشد اقتصادی در کشورهای در حال توسعه دنیا پایین باشد.  اگرچه برخی از کشورهای این منطقه از قبیل هند، اندونزی، ویتنام و مصر می‌توانند رشد بالایی را تجربه کنند. ولی برآیند رشد اقتصادی در کشورهای در حال توسعه دنیا در سال ۲۰۱۵ میلادی چندان مثبت و امیدوارکننده  نخواهد بود و این مساله می‌تواند بازار فولاد را هم تحت تاثیر قرار دهد. پیش‌بینی می‌شود تقاضای فولاد در کشورهای در حال توسعه دنیا در سال ۲۰۱۵ میلادی با نرخ ۲٫۴ درصد رشد کند و در سال ۲۰۱۶ میلادی نرخ رشد تقاضا به بالغ بر ۴ درصد برسد.

سهم مناطق مختلف در بازار جهانی

طبق گزارش ارایه شده توسط اتحادیه جهانی آهن و فولاد در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۵۴۴ میلیون تن فولاد در دنیا مصرف می‌شود که نسبت به سال قبل از آن با افزایش ۰٫۵ درصدی همراه خواهد بود ولی در سال ۲۰۱۶ میلادی نرخ رشد تقاضای فولاد دنیا به ۱٫۴ درصد می‌رسد که بالاترین نرخ رشد از سال ۲۰۱۰ میلادی خواهد بود. در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۵۶۵میلیون تن فولاد در دنیا تقاضا می‌شود.

بیشترین سهم مصرف فولاد دنیا به کشورهای آسیا و اقیانوسیه اختصاص دارد. این کشورها در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۰۲۱ میلیون تن فولاد مصرف می‌کنند و میزان مصرف آن‌ها در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۱۰۳۰ میلیون تن می‌رسد. نرخ رشد مصرف فولاد در سال ۲۰۱۵ میلادی ۰٫۶ درصد و در سال ۲۰۱۶ میلادی برابر با ۰٫۹ درصد خواهد بود.

کشورهای آسیا  واقیانوسیه در سال ۲۰۱۶ میلادی ۶۵٫۸ درصد از کل مصرف فولاد دنیا را به خود اختصاص خواهند داد. بیست و هشت کشور عضو اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ میلادی ۹٫۸ درصد از کل مصرف دنیا را به خود اختصاص خواهند داد. این کشورها در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۵۰ میلیون تن فولاد مصرف می‌کنند که ۲٫۱ درصد بیشتر از سال قبل از آن خواهد بود و در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۵۴ میلیون تن فولاد مصرف  می کنند که نسبت به سال قبل تر ۲٫۸ درصد رشد خواهد داشت.

کشورهای NAFTA (کشورهای عضو توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی) در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۴۳ میلیون تن فولاد مصرف می‌کنند که با کاهش ۰٫۹ درصدی نسبت به سال قبل از آن  همراه است ولی در سال ۲۰۱۶ میلادی رشد ۱٫۳ درصدی مصرف را نسبت به سال قبل از آن تجربه می‌کنند. آن‌ها در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۴۵ میلیون تن فولاد مصرف  می‌کنند. سهم کشورهای عضو NAFTA از کل تقاضای فولاد دنیا برابر با ۹٫۳ درصد در سال ۲۰۱۶ میلادی خواهد بود.

در سال ۲۰۱۶ میلادی کشورهای خاورمیانه ۳٫۵ درصد از کل مصرف دنیا را به خود اختصاص خواهند داد. میزان مصرف کشورهای خاورمیانه در سال ۲۰۱۵ میلادی برابر با ۵۳ میلیون تن و در سال ۲۰۱۶ میلادی برابر با ۵۶ میلیون تن خواهد بود. کشورهای خاورمیانه در سال ۲۰۱۵ میلادی شاهد افزایش ۲٫۸ درصدی تقاضا و در سال ۲٫۱۶ شاهد افزایش ۴٫۲ درصدی تقاضا خواهند بود.

کشورهای CIS یا کشورهای مشترک‌المنافع در سال ۲۰۱۵ میلادی ۵۲ میلیون تن و در سال ۲۰۱۶ میلادی ۵۰ میلیون تن فولاد مصرف می‌کنند. میزان مصرف فولاد این کشورها در سال جاری میلادی نسبت به سال قبل از آن  ۷٫۳ درصد کمتر خواهد بود و در سال ۲۰۱۶ میلادی هم کاهش ۰٫۳ درصدی تقاضا را تجربه می‌کنند. کشورهای مشترک‌المنافع ۳٫۳ درصد از کل مصرف فولاد دنیا در سال ۲۰۱۶ میلادی را به خود اختصاص خواهند داد.

افریقا در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲٫۷ درصد از کل مصرف دنیا را به خود اختصاص خواهند داد و کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی هم ۳٫۱ درصد از کل مصرف دنیا را به خود اختصاص خواهند داد.

کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی در سال ۲۰۱۵ میلادی کاهش۳٫۴ درصدی مصرف فولاد را تجربه می‌کنند ولی در سال ۲۰۱۶ میلادی به مدد سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در این حوزه می‌توانند رشد ۳٫۲ درصدی در مصرف فولاد را شاهد باشند.

 

نام منطقه سهم مصرف به کل مصرف سال ۲۰۱۶
آسیا و اقیانوسیه ۶۵٫۸ درصد
خاورمیانه ۳٫۵ درصد
افریقا ۲٫۷ درصد
آمریکای مرکزی و جنوبی ۳٫۱ درصد
NAFTA ۹٫۳  درصد
CIS ۳٫۳ درصد
اتحادیه اروپا ۹٫۸ درصد
دیگر کشورهای اروپایی ۲٫۵ درصد
مصرف فولاد دنیا در سال ۲۰۱۶ ۱۵۶۵ میلیون تن
لینک کوتاه مطلب: http://vendorlist.ir/dkfGZ

درباره‌ی habibeh majidi

همچنین ببینید

تازه ترین شماره دستاوردصنعت منتشر شد

نوزدهمین شماره مجله دستاورد صنعت با مطالبی متنوع در زمینه اقتصاد ، صنعت و انرژی …

آیا اقتصاد ایران رکود را پشت ‌سر گذاشته است؟

دکتر فرخ قبادی آیا اقتصاد ایران رکود را پشت ‌سر گذاشته و «روی ریل رونق» …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[uniplace_links]1fce2031-d8d7-49f0-aff9-f0342af6f066