خانه / مجله دستاورد صنعت / سال 1395 / آمادگی برای افزایش صادرات گاز
پارس جنوبی

آمادگی برای افزایش صادرات گاز

ایران به رغم بالا بودن مصرف داخلی گاز، سال گذشته توانست با وارد مدار شدن بخشی از فازهای میدان عظیم گازی پارس جنوبی، سطح تولید خود را افزایش دهد. بر اساس منابع خبری نشریه میس، میزان استخراج گاز ایران از ژانویه سال گذشته ۱۴٫۸ میلیارد فوت مکعب در روز بود و این در حالی است که به گفته برخی از مقامات کشور، از آن زمان تا کنون ۳٫۴ میلیارد فوت مکعب در روز بر سطح تولید افزوده شده و تولید گاز اکنون به ۱۸٫۲ میلیارد فوت مکعب در روز رسیده است.

بنابر بر گفته محمد مشکین فام مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس، با به کارگیری فازی های ۲۰، ۲۱، ۱۷ و ۱۸ سطح تولید تا پایان سال ۱۳۹۵ به ۱۹٫۴ میلیارد فوت مکعب در روز خواهد رسید. انتظار می رود با تکمیل تمام ۲۴ فاز پارس جنوبی، مطابق برنامه به ۲۸ میلیارد مترمکعب در روز برسد. بر اساس گفته مقامات شرکت ملی نفت، سطح تولید کل گاز در سال ۲۰۱۵، روزانه ۱۹ میلیارد فوت مکعب بود که از این میزان ۱۱٫۵۲ میلیارد فوت مکعب در روز از پارس جنوبی حاصل می شد. با توجه به بهره برداری بخش عمده میدان گازی پارس جنوبی، می توان تخمین زد که سطح فعلی کل گاز ایران در حال حاضر به روزانه ۲۵٫۷ میلیارد فوت مکعب رسیده است.

 

در سال ۲۰۱۵ به رغم افزایش تولید گاز، صادرات آن کاهش یافت. ترکیه در سال ۲۰۱۵ معادل ۷٫۸ میلیارد متر مکعب گاز از ایران وارد کرد که نسبت به سال ۲۰۱۴ این سطح کاهش بسیار قابل توجه بود. ترکیه در سال ۲۰۱۴ حدود ۸٫۹ میلیارد مترمکعب گاز از ایران وارد کرد که این میزان در سال ۲۰۱۶ به ۷٫۷ میلیارد مترمکعب کاهش یافت.

 

ایران و ترکیه یک قرارداد فروش گاز به میزان ۱۰ میلیارد متر مکعب در سال امضا کرده اند اما همواره اختلاف در قیمت گذاری ها مانع تحقق توافقات قراردادی است.

مقصد بعدی گاز ایران، ارمنستان و آذربایجان است. بر اساس اطلاعاتی که رویترز منتشر کرده است جمهوری آذربایجان در سال گذشته معادل ۳۰۰ میلیارد متر مکعب (۲۹ میلیون فوت مکعب در روز) از ایران واردات گاز داشته است که دقیقا به انداز توافق بوده است و ارمنستان نیز مطابق توافق در حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب (۳۹ میلیون فوت مکعب در روز) واردات گاز داشته است.

عراق به عنوان مقصد جدید بازار گاز ایران در سال ۲۰۱۷ به شمار می رود. در نوامبر سال ۲۰۱۵ ایران و عراق قرارداد صادرات گاز از طریق خط لوله به میزان ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیون فوت مکعب در روز برای سه نیروگاه برق شهر بصره در جنوب عراق امضا کردند.

به گفته امیر حسین زمانی نیا، معاون امور بین املل و بازرگانی وزارت نفت، زیر بنای صادرات گاز ایران به بصره تکمیل شده است. در حال حاضر ایران آماده صادرات گاز به عراق است و بغداد هم آماده دریافت آن شده است. تنها مورد بازدارنده صادرات، مسائل مالی در اعتبارنامه عراق است. اقتصاد عراق تحت تاثیر و فشار حملات و مسائل سیاسی و قیمت پائین نفت قرار دارد.

مقامات ایران بارها گفته اند که تنها چیزی که مانع صادرات گاز از طریق خط لوله شده، عدم تامین امنیت در استان دیاله است.

در میان مدت هم مشتری مهم دیگر ایران، عمان است که قرار است برای ۱۵ سال از طریق خط لوله میدان کیش که از سال ۲۰۱۹ آغاز خواهد شد به این کشور گاز صادر می شود.

 

مناقصه توسعه میدان آزادگان جنوبی به زودی برگزار می شود

بر اساس گفته های علی کاردر، مدیر عامل شرکت ملی نفت، برای برگزاری مناقصه آزادگان جنوبی در آینده ای نزدیک برنامه ریزی شده و قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی نیز تا پایان سال یا اوایل سال آینده امضا خواهد شد.

وی در باره احتمال اضافه شدن شرکت های دیگری به وندورلیست شرکت های بین المللی برای حضور در مناقصات قراردادهای جدید نفتی گفته است وندورلیست در هیچ کجای دنیا بسته نمی شود و در این وندورلیست نیز امکان اضافه شدن شرکت های دیگر پس از ارزیابی های شرکت ملی نفت ایران وجود دارد. در مناقصه میدان آزادگان جنوبی قرار نیست تمام شرکت های بین المللی تائید شده در وندورلیست حضور پیدا کنند و تناسب توانمندی شرکت ها با این میدان مدنظر قرار می گیرد. حدود ۹۰ درصد کار تنظیم پیش نویس قراردادهاین فتی، انجام شده است. مطالعات میدان انجام و اسناد مناقصات برای پروژه های فرعی آماده شده و روند کار از سرعت مطلوبی برخوردار است. کاردر در باره نتایج مطالعات حاصل از امضای قراردادهای محرمانگی و تفاهم نامه های متعدد با شرکت های بین المللی نیز اعلام داشته که برخی از این مطالعات آماده و به شرکت ملی نفت ایران ارائه شده است.

شرکت ملی نفت ایران طی یک سال گذشته، تفاهم نامه های مطالعاتی متعددی با شرکت های بین المللی و داخلی امضا کرده است و در این مسیر تاکنون دو توافقنامه (HOA)  نیز امضا شده است. با توجه به این که نتایج مطالعات شرکت ها بر روی میدان های موضوع تفاهم به تدریج آماده میشود و در اختیار شرکت ملی نفت ایران قرار می گیرد، همچنین از آنجا که پیش بینی میشود توافق نامه های منعقد شده نیز طی ماه های آینده به مرحله قرارداد برسند و از طرفی، برای برگزاری مناقصه میدان آزادگان جنوبی نیز برنامه ریزی شده است، به این ترتیب شرکت ملی نفت ایران روزهای پرکاری در پیش دارد.

 

لینک کوتاه مطلب: http://vendorlist.ir/WNvnZ

درباره‌ی دستاورد صنعت

دستاورد صنعت نشریه تخصصی صنعت و انرژی ایران است. این نشریه هر ماه با پوشش آخرین خبر ها و تحولات حوزه های مختلف صنعت ،انرژی و اقتصاد ایران و با حمایت صدها شرکت بزرگ داخلی چاپ و منتشر می شود. به ضمیمه مجله دستاورد صنعت ،بانک اطلاعات شرکتهای فعال ایرانی و خارجی در حوزه های مختلف از طراحی ،مهندسی و ساخت تاتامین کالا و خدمات و اجرای پروژه با عنوان "وندورلیست" است.

همچنین ببینید

تازه ترین شماره دستاوردصنعت منتشر شد

نوزدهمین شماره مجله دستاورد صنعت با مطالبی متنوع در زمینه اقتصاد ، صنعت و انرژی …

آیا اقتصاد ایران رکود را پشت ‌سر گذاشته است؟

دکتر فرخ قبادی آیا اقتصاد ایران رکود را پشت ‌سر گذاشته و «روی ریل رونق» …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[uniplace_links]1fce2031-d8d7-49f0-aff9-f0342af6f066