خانه / مجله دستاورد صنعت / سال 1395 / افزایش تولید فولاد خام در ایران

افزایش تولید فولاد خام در ایران

جدیدترین آمار انجمن جهانی فولاد (ورلد استیل) نشان داد تولید فولاد خام در سراسر جهان از جمله ایران در ماه میلادی گذشته افزایش یافته است.

این آمار نشان داد تولید جهانی فولاد خام در سپتامبر سال ۲۰۱۶ نسبت به سپتامبر سال گذشته به میزان دو درصد رشد کرده و به ۱۳۲.۹ میلیون تن رسیده است. متوسط ظرفیت استفاده از کارخانه‌های فولاد در سراسر جهان در سپتامبر ۷۰ درصد بود که ۶۹.۵ درصد نسبت به سپتامبر سال ۲۰۱۵ و ۱.۵ درصد در مقایسه با اوت امسال رشد داشت.

بر اساس گزارش متال اوربیس، مجموع تولید فولاد خام جهان در ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۶ به ۱.۱۹ میلیارد تن رسید که به میزان ۰.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت.

آسیا

تولید فولاد خام آسیا در سپتامبر امسال به ۹۲.۵۸ میلیون تن رسید که ۳.۷ درصد نسبت به سپتامبر سال ۲۰۱۵ رشد داشت. تولید چین در همین مدت با ۳.۹ درصد رشد، به ۶۸.۱۷ میلیون تن، تولید ژاپن با ۱.۵ درصد کاهش به ۸.۴۴ میلیون تن، تولید هند با ۸.۵ درصد افزایش، به ۷.۸۸ میلیون تن و تولید کره جنوبی با ۱.۱ درصد رشد، به ۵.۷۲ میلیون تن بالغ شد.

اروپا

تولید فولاد خام اتحادیه اروپا که متشکل از ۲۸ کشور است، در سپتامبر به ۱۳.۲۶ میلیون تن رسید که ۱.۷ درصد کاهش سال به سال داشت.تولید فولاد خام در آلمان در سپتامبر بر مبنای سال به سال با ۳.۹ درصد کاهش، به ۳.۲۵ میلیون تن، در ایتالیا با ۵.۳ درصد کاهش، به ۱.۹۹ میلیون تن و در فرانسه با ۲.۲ درصد افزایش، به ۱.۲۷ میلیون تن رسید.

قاره آمریکا

تولید فولاد خام آمریکای شمالی در سپتامبر به ۸.۹۴ میلیون تن بالغ شد که ۴.۷ درصد کاهش سال به سال داشت. تولید فولاد در ایالات متحده آمریکا در همین مدت ۳.۸ درصد کاهش یافت و به ۶.۳۱ میلیون تن رسید و در مکزیک با ۵.۵ درصد کاهش، به ۱.۶ میلیون تن بالغ شد.

در آمریکای جنوبی، تولید فولاد خام در سپتامبر به ۳.۲۷ میلیون تن رسید که ۴.۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت و تولید برزیل در مدت مذکور با ۳.۱ درصد افزایش، به ۲.۵۸ میلیون تن رسید.

اتحادیه کشورهای مشترک المنافع

تولید فولاد خام اتحادیه کشورهای مشترک المنافع (CIS) در سپتامبر به ۸.۲۳ میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳.۵ درصد کاهش داشت.

در همین مدت، تولید روسیه با ۲.۱ درصد کاهش، به ۵.۷۴ میلیون تن رسید و تولید اوکراین با هشت درصد کاهش، به ۱.۸۸ میلیون تن بالغ شد.

آفریقا و خاورمیانه

تولید فولاد خام ایران در سپتامبر ۱۸.۸ درصد رشد کرد و به ۱.۵۸ میلیون تن رسید.

بنابر تازه ترین گزارش انجمن جهانی فولاد تولید فولاد ایران در ۹ ماهه نخست سال جاری میلادی ۸ درصد رشد کرد و به ۱۳ میلیون ۲۱۰ هزار تن رسید

بر اساس این گزارش، تولید فولاد ایران که در ماه های ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۵ بالغ بر ۱۲٫۲۳۱ میلیون تن اعلام شده بود در مدت مشابه سال جاری میلادی به ۱۳٫۲۱ میلیون تن افزایش یافته است.

افزایش ۸ درصدی تولید فولاد ایران در ۹ ماهه ۲۰۱۶ در حالی است که تولید فولاد جهان در این مدت با افت ۰٫۵ درصدی مواجه شده و به ۱۱۹۷ میلیون تن رسیده است.

تولید فولاد منطقه خاورمیانه نیز در ۹ ماهه نخست ۲۰۱۶ با افت ۰٫۸ درصدی مواجه شده و به ۲۰٫۷۳۶ میلیون تن رسیده است. ۶۳ درصد فولاد تولیدی خاورمیانه در این مدت در ایران تولید شده است.

تولید فولاد عربستان در ماه های ژانویه تا سپتامبر امسال با افت ۲۰٫۸ درصدی مواجه شده و به ۴٫۴۶۷ میلیون تن رسیده است. تولید فولاد قطر نیز ۱۱٫۲ درصد افت داشته و به ۱٫۹۸۸ میلیون تن رسیده است.

 

 

ایران به دنبال رسیدن به صادرات بیست میلیون تنی فولاد در افق۱۴۰۴

می خواهیم ۲۰ میلیون تن فولاد صادر کنیم

مدیر عامل فولاد مبارکه با بیان اینکه سال آینده ظرفیت تولید فولاد این مجموعه بیش از ۲ میلیون تن افزایش خواهد یافت، گفت: میزان صادرات این مجموعه در سطح فعلی باقی میماند و تولید افزایش یافته به بازار داخلی اختصاص خواهد یافت.

بهرام سبحانی  در مصاحبه با نشریه بلومبرگ در حاشیه نشست سالانه انجمن جهانی فولاد در دبی با بیان اینکه سال آینده ظرفیت تولید فولاد این مجموعه بیش از ۲ میلیون تن افزایش خواهد یافت، گفت، میزان صادرات این مجموعه در سطح فعلی باقی می ماند و تولید افزایش یافته به بازار داخلی اختصاص خواهد یافت.

مدیر عامل فولاد مبارکه اقتصاد کشور را رو به رشد دانست و افزود هر روز شاهد افزایش تقاضا در بازار داخلی هستیم. افزایش رشد اقتصادی به منزله مصرف فولاد بیشتر برای ساخت مسکن، تولید خودرو، لوازم خانگی و سایر محصولات خواهد بود و سرانه مصرف فولاد در کشور می تواند از میزان فعلی ۲۳۵ کیلوگرم فراتر رفته و حتی از مرز ۳۰۰ کیلوگرم برای هر نفر عبور کند.

سبحانی گفت: امسال تقاضای فولاد در کشور حدود ۱۹ میلیون تن خواهد بود و دولت طبق برنامه به دنبال افزایش ظرفیت تولید فولاد به ۵۵ میلیون تن تا سال ۱۴۰۴ است که از این رقم ۳۵ تا ۳۶ میلیون تن فولاد قرار است به مصرف داخلی برسد.

وی افزود: ایران قصد دارد طی سالهای آینده به صادرات ۲۰ میلیون تن فولاد دست پیدا کند.

پنجاهمین نشست سالانه انجمن جهانی فولاد (WSA) با حضور روسای شرکت های بزرگ فولادی جهان از ۱۹ تا ۲۱ مهر ماه در دبی برگزار شد.

کارشناسان در این نشست اخبار بسیار مثبت و امیدوارکنندهای مبنی بر سپری شدن بحران بازار جهانی فولاد عنوان کردند و پیش بینی می شود امسال و سال آینده تقاضای جهانی فولاد افزایش یابد.

الیستر رمزی مدیر تحقیقات متال بولتن روند تقاضا در بازار جهانی فولاد را رو به رشد دانست و گفت: پیش بینی این است که قیمت فولاد در سال ۲۰۱۷ بهتر می شود.

برآورد می شود تقاضای جهانی فولاد در سال ۲۰۱۷ با رشد ۰٫۵ درصدی به یک میلیارد و ۵۱۰ میلیون تن برسد و امسال نیز تقاضای جهانی فولاد با رشد ۰٫۲ درصدی به یک میلیارد و ۵۰۱ میلیون تن خواهد رسید.

 

لینک کوتاه مطلب: http://vendorlist.ir/MSQU2

درباره‌ی دستاورد صنعت

دستاورد صنعت نشریه تخصصی صنعت و انرژی ایران است. این نشریه هر ماه با پوشش آخرین خبر ها و تحولات حوزه های مختلف صنعت ،انرژی و اقتصاد ایران و با حمایت صدها شرکت بزرگ داخلی چاپ و منتشر می شود. به ضمیمه مجله دستاورد صنعت ،بانک اطلاعات شرکتهای فعال ایرانی و خارجی در حوزه های مختلف از طراحی ،مهندسی و ساخت تاتامین کالا و خدمات و اجرای پروژه با عنوان "وندورلیست" است.

همچنین ببینید

تازه ترین شماره دستاوردصنعت منتشر شد

نوزدهمین شماره مجله دستاورد صنعت با مطالبی متنوع در زمینه اقتصاد ، صنعت و انرژی …

آیا اقتصاد ایران رکود را پشت ‌سر گذاشته است؟

دکتر فرخ قبادی آیا اقتصاد ایران رکود را پشت ‌سر گذاشته و «روی ریل رونق» …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[uniplace_links]1fce2031-d8d7-49f0-aff9-f0342af6f066