خانه / مجله دستاورد صنعت / اقتصاد ایران / افزایش چشمگیر مبادلات تجاری ایران با کره، روسیه و آلمان
واردات

افزایش چشمگیر مبادلات تجاری ایران با کره، روسیه و آلمان

در نه ماهه سال ۱۳۹۵، میزان صادرات کالاهای غیرنفتی ۹۱ میلیون و  ۲۶۲هزار تن به ارزش ۳۱ میلیارد و ۵۹۳ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن بیشتر از ۳۲ درصد و از لحاظ ارزش بیشتر از ۹ درصد افزایش نشان می دهد.

در مقابل واردات کشور ۲۴ میلیون و۸۶۷ هزار تن به ارزش ۳۱ میلیارد و ۵۳۸ میلیون دلار رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیشتر از سه درصد از لحاظ وزنی کاهش و از لحاظ ارزش دلاری بیشتر از ۴ درصد افزایش نشان می دهد.

فعالیت نه ماهه سال ۱۳۹۵ نه ماهه سال ۱۳۹۴ درصد تغییرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته
وزن

(هزار تن)

ارزش

(میلیون دلار)

وزن

( هزار تن)

ارزش

(میلیون دلار)

وزن دلار
واردات ۲۴٫۸۶۷ ۳۱٫۵۳۸ ۲۵۷۸۶ ۳۰٫۲۱۴ ۳٫۵۷- ۴٫۳۸
صادرات ۹۱٫۲۶۲ ۳۱٫۵۹۳ ۶۸٫۸۲۳ ۲۸٫۹۷۰ ۳۲٫۶۰ ۹٫۰۵

مهمترین کالاهای صادراتی به ترتیب معیانات گازی به ارزش بیشتر از پنج میلیارد دلار، گاز طبیعی مایع شده به ارزش نزدیک به دو میلیارد دلار، روغن های سبک و فرآورده ها به جز بنزین به ارزش یک میلیارد و ۲۳۰ میلیون دلار، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی مایع شده به ارزش بیشتر از یک میلیارد دلار و پروپان مایع شده به ارزش ۸۶۸ میلیون دلار بوده است.

مشتریان کالاهای صادراتی ایران به ترتیب چین با پنج میلیارد و ۶۹۷ میلیون دلار، امارات متحده عربی با کمی بیش از پنج میلیارد دلار، عراق با چهار میلیارد و ۵۷۳ میلیون دلار، ترکیه با دو میلیارد و ۷۱۹ میلیون دلار، کره جنوبی با دو میلیارد و ۳۳۳ میلیون دلار بوده اند. این پنج کشور در مجموع نزدیک به دو سوم کالاهای صادراتی ایران را خریداری کرده اند.

آمار نشان می دهد که در نه ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل میزان خرید کالاهای ایرانی از سوی امارات متحده عربی بیشتر از شش درصد و ترکیه نزدیک به ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است. در مقابل میزان خرید کره جنوبی ۷۳۲ درصد افزایش پیدا کرده است. کره جنوبی در نه ماه اول سال گذشته تنها ۲۸۰ میلیون دلار کالای غیر نفتی از ایران خریداری کرده بود که این رقم  در نه ماهه اول سال به دو میلیارد و ۳۳۳ میلیون دلار رسیده است.

علاوه بر کره جنوبی، پاکستان با بیش از ۲۷ درصد، عمان بیش از ۷۱ درصد، تایوان۲۳۸ درصد ، ویتنام بیش از ۵۲ درصد و جمهوری آذربایجان نزدیک به ۶۰ درصد میزان واردات خود را نسبت به نه ماه اول سال گذشته از ایران را افزایش داده اند.

 

واردات کالا

مهمترین کالای وارداتی ایران در نه ماه اول سال ذرت دامی به ارزش بیش از یک میلیارد دلار، لوبیای سویا به ارزش ۶۵۶ میلیون دلار، قطعات منفصله خودروی سواری به ارزش ۶۰۵ میلیون دلار، وسایل نقلیه موتوی به ارزش ۵۴۴ میلیون دلار و برنج به ارزش ۵۲۷ میلیون دلار بوده است.

در میان صادرکنندگان کالا به ایران نیز چین در صدر قرار دارد. این کشور در نه ماه اول امسال هفت میلیارد و ۵۱۰ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر از ۲ درصد کمتر شده است.

بعد از این کشور امارات متحده عربی پنج میلیارد و ۱۰۳ میلیون دلار در رتبه دوم و کره جنوبی با دو میلیارد و ۵۰۳ میلیون دلار، ترکیه با بیشتر از دو میلیارد دلار و آلمان با یک میلیارد و ۷۸۰ میلیون دلار در رده های بعدی قرار دارند.

گزارش تازه نشان می دهد که واردات ایران از میان پنج کشور اصلی صادرکننده کالا به ایران، به جز آلمان که بیشتر از ۳۸ درصد رشد داشته است واردات از چهار کشور دیگر نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر بوده است.

گزارش تازه گمرک نشان می دهد که علاوه بر آلمان، واردات از روسیه بیشتر از ۱۸۰ درصد رشد داشته است. چنانکه واردات کالا از روسیه در نه ماه اول سال گذشته ۴۶۵ میلیون دلار بوده که امسال به یک میلیارد و ۴۶۶ میلیون دلار افزایش پیدا کرده است. علاوه بر این کشور، واردات از برزیل بیشتر از ۷۰ درصد، ایتالیا نزدیک به ۲۰ درصد، فرانسه بیشتر از ۲۹ درصد، هلند بیشتر از ۳۱ درصد، انگلستان بیش از ۴۲ درصد و مالزی بیش از ۶۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

مقایسه آمارها نشان می دهد که بعد از برجام، سهم کشورهایی مانند چین و امارات در مبادلات تجاری ایران کمتر شده و در عین حال سهم کشورهای اروپایی و برخی کشورهای آسیایی افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

نکته مهمی که گزارش تازه گمرک نشان می دهد این است که سهم کره جنوبی، روسیه و آلمان در صادرات به ایران افزایش زیادی پیدا کرده است.

روسیه در یک سال گذشته بعد از تحریم های اتحادیه اروپا و شکرآب شدن رابطه اش با ترکیه، سعی کرده تا مبادلات تجاری خود را با ایران افزایش دهد. علاوه بر روسیه، آلمان نیز تلاش گسترده ای انجام داده تا بتواند دوباره به شریک اول تجاری ایران بدل شود هر چند تا رسیدن به کشورهایی نظیر چین و امارات و کره راه درازی در پیش دارد.

در سالهای پایانی دولت محمد خاتمی میزان صادرات آلمان به ایران به مرز پنج میلیارد دلار رسیده بود اما سه سال و نیم پیش وقتی حسن روحانی در سال ۹۲ به ریاست جمهوری رسید، میزان صادرات آلمان به ایران به یک میلیارد ۸۵۰ میلبون دلارکاهش پیدا کرده بود. اخیرا اتاق بازگانی و صنایع آلمان پیش بینی کرده که در پنج تا هفت سال آینده میزان صادرات آن کشوربه ایران به مرز ۱۰ میلیارد دلار برسد.

جدول ۱: چشم انداز میان مدت برای درآمدهای حاصل از تولید و صادرات نفت ایران

سال شمسی ۲۰۱۱ ۲۰۱۲ ۲۰۱۳ ۲۰۱۴ ۲۰۱۵ ۲۰۱۶ ۲۰۱۷ ۲۰۱۸ ۲۰۱۹ ۲۰۲۰
بر مبنای برآوردهای حالت پایه
تولید
نفت خام

(میلیون بشکه در روز)

۷۰/۳ ۷۰/۲ ۵۰/۲ ۶۰/۲ ۹۰/۲ ۵۰/۳ ۶۰/۳ ۷۰/۳ ۷۰/۳ ۷۰/۳
میعانات گازی

(هزار بشکه در روز)

۳۸۰ ۳۹۵ ۴۲۰ ۴۵۰ ۶۱۰ ۹۰ ۷۲۰ ۷۵۰ ۷۹۰ ۸۳۰
کل نفت

(میلیون بشکه در روز)

۰۸/۴ ۱۰/۳ ۹۳/۲ ۰۵/۳ ۳۱/۳ ۵۹/۳ ۲۲/۴ ۳۵/۴ ۴۹/۴ ۵۳/۴
تخصیص نفت خام
پالایش داخلی

(میلیون بشکه در روز)

۷۰/۱ ۷۰/۱ ۸۰/۱ ۸۰/۱ ۹۰/۱ ۰۰/۲ ۱۰/۲ ۲۰/۲ ۲۰/۲ ۲۰/۲
صادرات

(میلیون بشکه در روز)

۰۰/۲ ۰۰/۱ ۷۰/۰ ۸۰/۰ ۸۰/۰ ۹۰/۰ ۴۰/۱ ۴۰/۱ ۵۰/۱ ۵۰/۱
تخصیص میعانات گاز ی
فرآوری داخلی

(هزار بشکه در روز)

۱۵۰ ۱۵۵ ۱۶۰ ۱۶۵ ۱۷۰ ۱۹۰ ۳۵۰ ۴۵۰ ۵۰۰ ۵۰۰
صادرات

(هزار بشکه در روز)

۲۳۰ ۲۴۰ ۲۶۰ ۲۸۵ ۴۴۰ ۵۰۰ ۳۷۰ ۳۰۰ ۲۹۰ ۳۳۰
فراورده های نفتی

(میلیون بشکه در روز)

۸۵/۱ ۸۶/۱ ۹۶/۱ ۹۷/۱ ۰۷/۲ ۱۹/۲ ۴۵/۲ ۶۵/۲ ۷۰/۲ ۷۰/۲
مصرف داخلی

(میلیون بشکه در روز)

۷۵/۱ ۷۶/۱ ۷۸/۱ ۷۹/۱ ۸۴/۱ ۸۶/۱ ۹۰/۱ ۹۶/۱ ۹۸/۱ ۰۰/۲
صادرات

(هزار بشکه در روز)

۱۰۰ ۱۰۰ ۱۸۰ ۱۸۰ ۲۳۰ ۳۳۰ ۵۵۰ ۶۹۰ ۷۲۰ ۷۰۰

گزارش رصد اقتصادی ایران (بانک مرکزی)

سال شمسی ۲۰۱۱ ۲۰۱۲ ۲۰۱۳ ۲۰۱۴ ۲۰۱۵ ۲۰۱۶ ۲۰۱۷ ۲۰۱۸ ۲۰۱۹ ۲۰۲۰
صادرات
صادرات نفت خام

(میلیون بشکه در روز)

۰۰/۲ ۰۰/۱ ۷۰/۰ ۸۰/۰ ۸۰/۰ ۹۰/۰ ۴۰/۱ ۴۰/۱ ۵۰/۱ ۵۰/۱
میعانات گازی

(هزار بشکه در روز)

۲۳۰ ۲۴۰ ۲۶۰ ۲۸۵ ۴۴۰ ۵۰۰ ۳۷۰ ۳۰۰ ۲۹۰ ۳۳۰
صادرات فرآورده ها

(هزار بشکه در روز)

۱۰۰ ۱۰۰ ۱۸۰ ۱۸۰ ۲۳۰ ۳۳۰ ۵۵۰ ۶۹۰ ۷۲۰ ۷۰۰
کل صادرات

(میلیون بشکه در روز)

۳۳/۲ ۳۴/۱ ۱۴/۱ ۲۶۵/۱ ۴۷/۱ ۷۳/۱ ۳۲/۲ ۳۹/۲ ۵۱/۲ ۵۳/۲
درآمدهای صادراتی (میلیارد دلار)
حالت پایه

(محتمل ترین حالت)

۰/۹۳ ۷/۵۲ ۹/۴۳ ۳/۴۴ ۷/۲۸ ۸/۳۳ ۸/۴۷ ۵/۵۲ ۸/۵۸ ۰/۶۳
حد بالا

(وضعیت خوش بینانه)

۰/۹۳ ۷/۵۲ ۹/۴۳ ۳/۴۴ ۷/۲۸ ۶/۴۰ ۵/۵۷ ۷/۶۵ ۷/۷۶ ۴/۹۲
حد پایین

(وضعیت بدبینانه)

۰/۹۳ ۷/۵۲ ۹/۴۳ ۳/۴۴ ۷/۲۸ ۰/۳۳ ۲/۳۶ ۴/۳۶ ۱/۳۶ ۸/۳۵
لینک کوتاه مطلب: http://vendorlist.ir/Qqj7d

درباره‌ی habibeh majidi

همچنین ببینید

دستاورد صنعت- شماره آبان ۹۶

جدیدترین شماره مجله دستاورد صنعت ، ویژه ما آبان ۱۳۹۶ با حمایت شرکتهای بزرگ صنعتی …

تازه ترین شماره دستاوردصنعت منتشر شد

نوزدهمین شماره مجله دستاورد صنعت با مطالبی متنوع در زمینه اقتصاد ، صنعت و انرژی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[uniplace_links]1fce2031-d8d7-49f0-aff9-f0342af6f066