خانه / مجله دستاورد صنعت / سال 1394 / اقدامات طرفین در توافق هسته‌ای

اقدامات طرفین در توافق هسته‌ای

اقدامات طرف‌های مقابل ایران در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مشتمل بر اقدامات اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا و شورای امنیت است. اقدامات مرتبط با تحریم‌ها به دو بخش اقدامات اروپا و ایالات متحده آمریکا تقسیم شده است که عمده این اقدامات، اقتصادی و مالی است که در مقابل اقدامات عمدتا هسته‌ای ایران براساس برنامه اجرایی برجام، عملیاتی می‌شود.

اقدامات ایران در برجام عمدتا فنی و در راستای همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی و راستی آزمایی توسط آن است که اجرای پادمان‌های آژانس، کاهش سطح غنی‌سازی به ۶۷/۳ درصد، کاهش تعداد سانتریفیوژهای فعال در نطنز به۵۰۶۰ دستگاه، افزایش شفافیت و اعتمادسازی مهمترین آنهاست.
اتحادیه اروپا به تدریج در مراحل مختلف به شرح مندرج در پیوست ۵ برجام، مفاد”مقررات اتحادیه اروپایی” و اصلاحات متعاقب آن ناظر بر تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط به هسته‌ای و تحریم اشخاص را براساس برنامه اجرایی مندرج در پیوست ۵ برجام بعد از راستی آزمایی آژانس، حسب مورد لغو یا تعلیق خواهد کرد.
ایالات متحده آمریکا نیز منطبق با برجام، اجرای تحریم‌های مرتبط را بعد از راستی آزمایی آژانس، متوقف ساخته و به این توقف ادامه خواهد داد و در مراحل بعد، اقدام قانونی مقتضی برای لغو یا اصلاح آنها را پیگیری می کند.
شورای امنیت از آژانس خواسته است تا در قبال اقدامات هسته‌ای ایران؛ موارد عدم ایجاد اختلال در سر راه توسعه اقتصادی و تکنولوژیک ایران و اقدامات احتیاطی برای حفاظت از اسرار تجاری، تکنولوژیک، صنعتی و سایر اطلاعات محرمانه را رعایت نماید. همچنین موضوع تسهیل توسعه همکاری و تعاملات عادی اقتصادی و تجاری با ایران و تشویق دولت‌های عضو سازمان ملل به همکاری با ایران در چارچوب برجام، مورد تأکید شورای امنیت قرار گرفته است.

لینک کوتاه مطلب: http://vendorlist.ir/F12Sx

درباره‌ی habibeh majidi

همچنین ببینید

تسهیم اطلاعات در کانال‌های خرید و فروش

 ما در این مقاله، بر عدم اطمینان موجود در بازار چین تمرکز می کنیم که …

برنامه فنلاند برای پرداخت حقوق به بیکاران

 دولت راست میانه‌ فنلاند می‌‌خواهد یک طرح اقتصادی بی‌سابقه را اجرا کند. قرار است همه‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[uniplace_links]1fce2031-d8d7-49f0-aff9-f0342af6f066