خانه / اخبار رسانه ها / ایران توان اقتصادی خود را باز می یابد
Mix coins and seed in clear blottle on white background,Business investment growth concept

ایران توان اقتصادی خود را باز می یابد

برداشته شدن تحریم های اقتصادی و مالی علیه ایران، راه برای ورود سرمایه گذاران جدید به کشور را مجددا باز شد.

داده های موسسه FDI  (Foreign Direct Investment) یا سرمایه گذاری مستقیم خارجی که یک مرکز رصد سرمایه گذاری های برون مرزی است، نشان می‌دهد که قبل از برداشته شدن تحریم ها، ایران در جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی بین ژانویه ۲۰۰۳ تا دسامبر ۲۰۱۵ در رده دوازدهم از چهارده کشور در خاورمیانه بود که سهمش از این بازار معادل ۱٫۶۲ درصد بود.

از زمان برداشته شدن تحریم ها، ایران به رتبه سوم در این رتبه بندی صعود کرده است. این کشور با داشتن سهمی معادل ۱۱٫۱۱ درصد از بازار، که در رده‌ بعدی قدرت های دیگر اقتصادی منطقه یعنی امارات متحده عربی و عربستان سعودی قرار گرفته است.

البته توافق برای برداشتن تحریم ها در عوض کاهش قابل ملاحظه عملیات هسته ای ایران، در ابتدا در جولای ۲۰۱۵ به دست آمد اما تا ژانویه ۲۰۱۶ عملی نشد.

جایگاه ایران بعد از برداشته شدن تحریم ها در جذب سرمایه مستقیم خارجی از رتبه دوازدهم به رتبه سوم در بین چهارده کشور خاورمیانه رسیده است

حذف تحریم ها، امکان آزادسازی میلیارد ها دلار دارایی خارجی و فروش نفت ایران به صورت بین المللی را امکان پذیر می‌کند، محدودیتی که برای ایران از سال ۲۰۱۲ باعث از دست رفتن بیش از ۱۶۰ میلیارد دلار درآمد نفتی شد. آمارها نشان می دهد که اقتصاد ایران با وجود داشتن چهارمین ذخایر بزرگ نفتی و دومین ذخایر بزرگ گاز جهان، پس از کشورهای نوظهور خاور میانه قرار گرفته است. سرمایه گذاری جهانی در ایران از سال ۲۰۱۳ که موفق به جذب ۳ پروژه FDI (سرمایه گذاری مستقیم خارجی) شد به آرامی رو به افزایش است. این مقدار در سال ۲۰۱۴ به ۸ و در ۲۰۱۵ به ۹ پروژه افزایش یافته است.

اگرچه در یک چهارم اول سال ۲۰۱۶ بود که تاثیر برداشته شدن تحریم ها آشکار شد. ایران موفق به جذب ۲۲ پروژه سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این دوره شد. این بالاترین نرخ ثبت شده در FDI Markets از سال ۲۰۰۳ تا کنون است. اشتغال زایی و سرمایه گذاری طی سه سال اخیر افزایش یافته است. به نحوی که در مقایسه سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶  از ۳۵۲ شغل جدید و سرمایه گذاری ۷۲ میلیون دلار در سال ۲۰۱۳  به ۲۷۳۲ شغل جدید و ۱٫۶۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته است.

اگرچه افزایش سرمایه گذاری ۴۸ درصدی در ۲۰۱۵ مشاهده می‌شود،  اما عدم موفقیت در جذب پروژه های FDI در یک چهارم اول این سال نسبت به سال گذشته اش بسیار قابل توجه است. برآورد می‌شود که تهران ۳۶ درصد از سرمایه های ثبت شده در کشور را در یک چهارم اول ۲۰۱۶ دست آورده باشد.

رکورد های قابل توجهی در یک چهارم اول ۲۰۱۶ مشاهده می‌شوند
  پروژه ها سرمایه گذاری $m* تعداد شغل های جدید
Q1 2016 ۲۲ ۳,۴۸۹ ۵,۳۷۶
۲۰۱۵ ۹ ۲,۴۷۳ ۵۴۱
۲۰۱۴ ۸ ۱,۶۷۰ ۲,۷۳۲
۲۰۱۳ ۳ ۷۹ ۳۵۲
 منبعfDi Markets:     * تخمینی است

 

از زمانی که تحریم ها برداشته شدند مهم ترین بخش برای سرمایه گذاری در ایران، خدمات مالی بوده است، که به موجب آن ۴ طرح سرمایه گذاری از سوی شرکت های متفاوت به اندازه ۶۰ میلیون دلار بوده است.

این کشورهمچنین سرمایه گذاری هایی در بخش صنعت خودرو، خدمات تجاری، لوازم مصرفی الکترونیکی و صنعت پارچه و نساجی جذب کرده است.

کشورهای اصلی که در این دوره در ایران سرمایه گذاری کرده اند، کره جنوبی و آلمان هستند، که جمع مبلغ سرمایه گذاری آنها به ۲٫۱۵ میلیارد دلار می‌رسد. تولید کننده فولاد وابسته به کره جنوبی شرکت آهن و فولاد فونگ (posco) بزرگترین شرکت سرمایه گذار در ایران در این دوره است که برنامه ریزی کرده تا مارس ۲۰۱۷ مبلغ ۱٫۶۲ میلیارد دلار برای ساخت کارخانه فولاد یکپارچه در منطقه آزاد تجاری چابهار سرمایه گذاری کند.

همچنین شرکت posco Enegry که زیر مجموعه شرکت اصلی است اعلام کرد تفاهم نامه ای با ایران برای ساخت یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی بدون گاز(از گازهایی که در فرایند تولید فولاد به دست می‌آیند استفاده می‌کند) درنزدیکی آن کارخانه تولید کند.

روند رو به رشد ثبت شده توسط FDI Markets پیش بینی می کند رشد اقتصادی در ایران رو به افزایش است. ۱۹ سرمایه گذار علاقه مندی خود برای سرمایه گذاری های آینده در ایران اعلام کرده اند، که افزایش ۹۰ درصدی سرمایه گذاری از ۲۰۱۵ را نشان می دهد.

 

منبع:FT

لینک کوتاه مطلب: http://vendorlist.ir/67nJh

درباره‌ی دستاورد صنعت

دستاورد صنعت نشریه تخصصی صنعت و انرژی ایران است. این نشریه هر ماه با پوشش آخرین خبر ها و تحولات حوزه های مختلف صنعت ،انرژی و اقتصاد ایران و با حمایت صدها شرکت بزرگ داخلی چاپ و منتشر می شود. به ضمیمه مجله دستاورد صنعت ،بانک اطلاعات شرکتهای فعال ایرانی و خارجی در حوزه های مختلف از طراحی ،مهندسی و ساخت تاتامین کالا و خدمات و اجرای پروژه با عنوان "وندورلیست" است.

همچنین ببینید

تازه ترین شماره دستاوردصنعت منتشر شد

نوزدهمین شماره مجله دستاورد صنعت با مطالبی متنوع در زمینه اقتصاد ، صنعت و انرژی …

آیا اقتصاد ایران رکود را پشت ‌سر گذاشته است؟

دکتر فرخ قبادی آیا اقتصاد ایران رکود را پشت ‌سر گذاشته و «روی ریل رونق» …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[uniplace_links]1fce2031-d8d7-49f0-aff9-f0342af6f066