خانه / مجله دستاورد صنعت / سال 1395 / ایران چهاردهمین تولید کننده فولاد جهان

ایران چهاردهمین تولید کننده فولاد جهان

انجمن جهانی آهن و فولاد اعلام کرد: ایران چهاردهمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان در سال ۲۰۱۶ شناخته شده و بیشتر از کشورهای صنعتی مثل فرانسه، اسپانیا و کانادا فولاد تولید کرده است

انجمن جهانی آهن و فولاد در جدیدترین گزارش خود از رشد ۱۰٫۸ درصدی تولید فولاد ایران در سال ۲۰۱۶ خبر داده است.
تولید فولاد ایران که در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۱۶٫۱ میلیون تن گزارش شده بود در سال ۲۰۱۶ به ۱۷٫۹ میلیون تن افزایش یافته است.
بر اساس این گزارش، کل تولید فولاد جهان در سال ۲۰۱۶ با رشد ۰٫۸ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده و به ۱۶۲۸ میلیون تن رسیده است.
ایران چهاردهمین تولید کننده فولاد جهان در سال ۲۰۱۶ شناخته شده و سهم ایران از کل فولاد تولیدی جهان در این سال ۱٫۱ درصد بوده است.
چین با تولید ۸۰۸ میلیون تن بزرگترین تولید کننده فولاد جهان در سال ۲۰۱۶ شناخته شده است. ژاپن با ۱۰۴ میلیون تن و هند با ۹۵ میلیون تن به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته اند. آمریکا و روسیه نیز رتبه های چهارم و پنجم را به خود اختصاص داده اند.

افزایش صادرات فولاد

آمارها نشان می دهد که شرکت های بزرگ فولادی در ۱۰ ماه اول سال بیش از ۴٫۴ میلیون تن به بازارهای هدف صادر کردند. این میزان صادرات بیش از کل رقم سال ۹۴ است.

از ابتدای سال تا پایان دی ماه ۹۵، اقتصاد کشور شاهد رشد ۴۵درصدی صادرات فولاد نسبت به مدت مشابه سال ۹۴ شد. در دوازده ماه سال گذشته کل تناژ صادراتی فولاد به ۴ میلیون و ۱۳هزار تن رسیده بود.

این آمار مربوط به شرکت های ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، فولاد اکسین، فولاد آلیاژی ایران و فولاد خراسان است.
طی این مدت فولاد خوزستان با صدور ۱٫۵ میلیون تنی فولاد،‌ بالاترین سهم در صادرات را از آن خود کرد و پس از آن فولاد مبارکه توانست بیش از ۱٫۴ میلیون تن از محصولات خود را روانه بازارهای خارجی کند. فولاد هرمزگان ۸۱۲هزار تن و ذوب آهن اصفهان نیز ۴۶۵ هزار تن انواع محصولات فولادی به خارج کشور صادر کرد.
در مدت ۱۰ ماه اول امسال، سهم صادراتی فولاد اکسین، فولاد آلیاژی و خراسان به ترتیب به ۱۶٫۹ هزار تن،‌ ۳۴٫۹ هزار تن و ۵۴٫۶ هزار تن رسید

ورق گرم وارداتی مشتری ندارد

در کنار تلاش شرکت های داخلی به صادرات، گزارشها نشان می دهد که در هفته های اخیر خریداران ورق گرم در ایران تولیدات داخل را به دلیل قیمت مناسبتر به انواع مشابه خارجی ترجیح می دهند.

گزارشها نشان می دهد که خریداران ورق گرم در ایران تولیدات داخل را ترجیح می دهند زیرا در مقایسه با نوع وارداتی قیمت مناسبتری دارد . البته میزان تقاضای داخلی برای این محصول هم چندان راضی کننده نیست در نتیجه افزایش قیمت ورق گرم توسط برخی تولیدکنندگان داخلی از سوی خریداران پذیرفته نشد.
براساس تأیید یکی از منابع آگاه از بازار ایران عملاً تقاضائی برای ورق گرم وارداتی در بازار وجود ندارد و تفاوت بین قیمت های داخلی و وارداتی دلیل عمده کاهش فروش کارخانه های خارجی در ایران در این چند ماه اخیر بوده است . کارخانه ام ام ک روسیه در اواسط ژانویه پیشنهادها برای ماه مارس را کاهش داده و به رقم۵۱۰ دلار  CFR انزلی رساند که معادل ۴۵۵ یورو FOB آستراخان است اما بازهم خریداری در ایران برایش وجود ندارد .

 

یک تاجر ایرانی به متال اکسپرت گفت با احتساب عوارض وارداتی و مالیات بر ارزش افزوده که جمعاً ۱۰۰ دلار تمام می شود خرید ورق وارداتی برای ما به صرفه نیست و در شرایط کنونی قیمت های داخلی قابل قبول تر است پس منطقی تر برای ما خرید از تولید کننده داخلی است  .
برخی منابع دیگر هم تأیید کرده اند کارخانه آرسلورمیتال قزاقستان هم به دلیل فروش کامل محموله های ماه مارس خود پیشنهاد جدیدی به ایران نداشته و پیشنهادهای تجار این کشور به ایران هم ۵۳۰ دلار CFR  انزلی بوده است.

محصولات چینی در قیمت های ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار CFR بنادر جنوبی ایران گزارش شده  و ابتدا تجار تلاش کردند همزمان با افزایش قیمت های ورق گرم وارداتی قیمت محموله های چین را هم ۲۰ دلار افزایش دهند که به گفته تعدادی از همین تجار تاکنون موفق به فروش نشده اند

قیمت های ورق سرد ام ام ک روسیه هم برای تحویل در ماه مارس ۵۲۰ یورو FOB آستراخان معادل ۵۴۵ دلار CFR انزلی است البته این روزها  کارخانه های روس بیشتر بر فروش داخلی متمرکز شده اند .

 

لینک کوتاه مطلب: http://vendorlist.ir/oQq2t

درباره‌ی دستاورد صنعت

دستاورد صنعت نشریه تخصصی صنعت و انرژی ایران است. این نشریه هر ماه با پوشش آخرین خبر ها و تحولات حوزه های مختلف صنعت ،انرژی و اقتصاد ایران و با حمایت صدها شرکت بزرگ داخلی چاپ و منتشر می شود. به ضمیمه مجله دستاورد صنعت ،بانک اطلاعات شرکتهای فعال ایرانی و خارجی در حوزه های مختلف از طراحی ،مهندسی و ساخت تاتامین کالا و خدمات و اجرای پروژه با عنوان "وندورلیست" است.

همچنین ببینید

دستاورد صنعت- شماره آبان ۹۶

جدیدترین شماره مجله دستاورد صنعت ، ویژه ما آبان ۱۳۹۶ با حمایت شرکتهای بزرگ صنعتی …

تازه ترین شماره دستاوردصنعت منتشر شد

نوزدهمین شماره مجله دستاورد صنعت با مطالبی متنوع در زمینه اقتصاد ، صنعت و انرژی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[uniplace_links]1fce2031-d8d7-49f0-aff9-f0342af6f066