خانه / مجله دستاورد صنعت / سال 1395 / بازار رو به رشد فولاد ایران

بازار رو به رشد فولاد ایران

بازار فولاد ایران به دلیل تولید و مصرف همواره مورد توجه بوده است. بازار بزرگ مصرفی در کنار شرکت های بزرگ تولیدی که بخشی از محصولات خود را صادر می کنند و طرح های توسعه تولید فولاد مهمترین دلایلی است که نشریه بین المللی متال بولتن در گزارش هایی به کندو کاو در باره آن پرداخته است. در بخش اول این نشریه افزایش تقاضا در بازار فولاد را بررسی کرده و در بخش دوم تقاضای جهانی برای خرید بخشی از محصولات فولادی ایران را گزارش کرده است. در این گزارش به بخشی از موانع موجود در روند توسعه صنعت فولاد نیز اشاره شده است.

نشریه بین المللی متال بولتن در گزارشی دلایل افزایش تقاضا در بازار فولاد ایران را اعلام کرده و نوشته پروژه های ایران در بخش ساخت و ساز، خودرو سازی و زیرساخت های راه آهن، افزایش پایدار را برای تقاضای فولاد ایجاد خواهد کرد.

مسکن
ایران کشوری است که با جمعیتی بالغ بر ۷۸ میلیون نفر و ۷۰ درصد شهرسازی، پتانسیل تبدیل شدن به بازار مسکن خاورمیانه را دارد. تقاضای مسکن در ایران حدود ۱٫۵ میلیون واحد در سال است که در حال حاضر به دلیل کمبود تامین مالی، تنها ۷۰۰ هزار واحد مسکونی در سال ساخته می شود که منجر به کمبود چشمگیر مسکن شده است. حدود ۳هزار پروژه در بخش مسکن در سال ۹۴ متوقف شد و در نتیجه تقاضای داخلی مواد ساختمانی از جمله محصولات فولادی کاهش یافت.

سال گذشته مصرف محصولات طویل فولادی ۸ میلیون تن گزارش شده است. گرچه برخی از فعالان بازار این رقم را کمتر اعلام کرده اند. کارخانه های داخلی تولید نورد به دلیل رکود بازار مسکن متضرر شده و ظرفیت تولید خود را کاهش و گاها متوقف کردند.

انتظار می رود که لغو تحریم ها علیه ایران بتواند به تدریج بخش ساخت و ساز را درکشور احیا کند و تقاضای فولاد را افزایش دهد. براساس پیش بینی های انجام شده، تا پنج سال آینده رشد سالانه بخش مسکن در ایران به ۶٫۱ درصد افزایش خواهد یافت.

افزایش خطوط راه آهن
یکی از پروژه های زیرساختی ایران که نیاز به فولاد دارد توسعه خطوط راه آهن است. ایران قصد دارد در کمتر از ده سال میزان خطوط ریلی خود را از ۱۵ هزار کیلومتر به ۲۵ هزار کیلومتر افزایش دهد تا از این طریق به پل ارتباطی اروپا، آسیا و افریقا تبدیل شود. بر اساس پیشی بینی برخی از فعالان بازار، به منظور اتصال شهرهای بزرگ، مراکز صنعتی و بنادر ایران نیازمند ۳ میلیون تن ریل فولادی است .

​صنعت خودرو سازی
در سال گذشته مصرف نورد تخت فولادی ایران به ۷ میلیون تن رسید که از میزان ۱۰ درصد در صنعت خودرو سازی بود. علی رغم کاهش تولید خودرو طی سال های گذشته، همچنان ایران بزرگترین کشور خودروساز منطقه به شمار می رود.

در سال ۲۰۱۱ ایران حدود ۱٫۶۰ میلیون خودرو تولید کرد در سال ۲۰۱۵ به ۹۷۶ هزار و ۸۴۰ دستگاه کاهش یافت. اما انتظار می رود که در سال ۲۰۱۶ صنعت خودرو سازی ۱۵ درصد رشد داشته باشد زیرا بر اساس آمار اعلام شده در نیمه نخست سال ۲۰۱۶ ایران ۵۶۲ هزار و ۳۷۴ دستگاه خودرو تولید کرد که بیش از ۹۰ درصد این تولیدات خودروهای سبک بودند.

 

ورود شرکای خارجی به صنعت فولاد ایران

نشریه بین المللی متال بولتن ، به حضور شرکت های خارجی در صنعت فولاد ایران اشاره و در عین حال تاکید کرده که  اروپایی ها، در صف اول خرید فولاد از ایران هستند.

به نوشته این نشریه، لغو تحریم ها علیه ایران توجه جامعه جهانی را به ایران به خصوص در صنعت فولاد جلب کرده است. شماری از فولادسازان، تجار و عرضه کنندگان تجهیزات به منظور از سر گیری روابط و ایجاد روابط تجاری به ایران آمدند.

از سوی دیگر با آزادی روابط تجاری و سرمایه گذاری دربخش های مختلف اقتصاد کشور انتظار می رود که مصرف فولاد رشد چشمگیری را داشته باشد. سرمایه گذاری ها در بخش مصرف فولاد ظرفیت صادرات کشور را نیز افزایش خواهد داد. علاوه بر این، ایران دارای مواد خام و منابع انرژی فراوانی است که می تواند نیازهای رشد صنعت فولاد را تامین کند.

بر اساس این گزارش ، در حال حاضر ظرفیت تولید فولاد و تقاضای آن در ایران دچار تناقض هستند و برای رسیدن به ظرفیت واقعی تولید باید به برخی مشکلات غلبه کرد. بهبود اقتصاد هنوز به دلیل مشکلات بانکی تحت تاثیر قرار دارد و تحقق پروژه های مصرف و تولید فولاد را به تعویق می اندازد. این صنعت از مشکلات تامین آب و برق و حمل و نقل داخلی و خارجی نیز رنج می برد و بازار صادرات نیز چدان مطلوب نیست.

ایران واردکننده مطلق نیست
بنابر گزارش متال بولتن ، ساختار بازار فولاد ایران در سال های تحریم تغییر کرده است. به دنبال اجرای شماری از پروژه ها ایران جایگاهش را به عنوان واردکننده مطلق از دست داد. در سال ۲۰۱۲ میزان بیلت وارداتی این کشور ۳ میلیون تن بود که در سال ۲۰۱۴ به ۲۵۰هزار تن کاهش یافت و در سال های ۲۰۱۶-۲۰۱۵ نیز واردات بیلت با کاهش بیشتری مواجه شد.

به گزارش انجمن جهانی فولاد ظرفیت تولید فولاد خام ایران ۲۸ میلیون تن است .در۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۶ تولید فولاد ایران به ۱۳٫۲۱ میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸ درصد افزایش داشت. در سال ۹۴ میزان مصرف فولاد ایران ۱۵ تا ۱۶ میلیون تن براورد شده است. دلیل این امر کمبود سرمایه گذاری در بخش های مصرفی فولاد است. بانک جهانی رشد ناخالص داخلی ایران را در سال ۹۵ چهار درصد اعلام کرد که به نظر می رسد بخش های مصرفی فولاد همچون مسکن و زیرساخت تا سال۲۰۱۷ رشد چشمگیری نخواهند داشت. اگرچه این تنها مشکل فولاد سازان ایرانی نیست اما دولت قصد دارد تولید فولاد را تا سال۲۰۲۵ به ۵۵ میلیون تن افزایش دهد.

اروپا خریدار نخست فولاد ایران
در سال۹۴ میزان صادرات فولاد ایران ۳٫۸ میلیون تن بود که از این میزان ۵۰ درصد مربوط به محصولات نورد تخت بود. محصولات تخت عمدتا به کشورهای اروپایی همچون ایتالیا، اسپانیا، آلمان ودر خاورمیانه نیز به امارات متحده عربی صادر شد و در بخش بیلت نیز صادرات به کشورهایی همچون امارات متحده عربی، عمان و اردن صورت گرفت.

در بخش واردات ایران در سال ۲۰۱۵ حدود ۳٫۳ میلیون تن محصولات تخت فولادی وارد کرده است که در نه ماهه نخست سال ۲۰۱۶ به ۱٫۷ میلیون تن کاهش یافت و انتظار می رود در سال۲۰۱۷ نیز همچنان روندی کاهشی داشته باشد.

تقاضای فولاد ایران درنیمه نخست سال ۹۵ با ۱۰ درصد کاهش همراه بود. میزان مصرف فولاد در خاورمیانه در سال ۲۰۱۵ حدود ۸۴٫۱ میلیون تن بوده است که ترکیه با ۳۹ درصد رتبه نخست و ایران و عربستان به ترتیب با ۲۰ و۱۶درصد مصرف فولاد در رتبه های دوم و سوم قرار گرقتند.

بیشترین ظرفیت تولید فولادسازان خاورمیانه در سال ۲۰۱۵ با ۹ درصد تولید مربوط به شرکت فولاد مبارکه اصفهان بود و پس ازآن اردمیر و حدید با ۸ و ۶ درصد بیشترین ظرفیت تولید فولاد خاورمیانه را به خود اختصاص دادند.

لینک کوتاه مطلب: http://vendorlist.ir/aihJj

درباره‌ی habibeh majidi

همچنین ببینید

دستاورد صنعت- شماره آبان ۹۶

جدیدترین شماره مجله دستاورد صنعت ، ویژه ما آبان ۱۳۹۶ با حمایت شرکتهای بزرگ صنعتی …

تازه ترین شماره دستاوردصنعت منتشر شد

نوزدهمین شماره مجله دستاورد صنعت با مطالبی متنوع در زمینه اقتصاد ، صنعت و انرژی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[uniplace_links]1fce2031-d8d7-49f0-aff9-f0342af6f066