خانه / مجله دستاورد صنعت / سال 1395 / شماره 14 / وضعیت مس و روی ایران در چهار سال آینده

وضعیت مس و روی ایران در چهار سال آینده

بیزنس مانیتور اینترنشنال (بی.ام.آی) گزارشی در  باره چشم اندازی صنعت مس و روی ایران در چهار سال آینده داده است. این موسسه که همواره تحلیل‌ هایی در زمینه اقتصاد کلان، صنعت و بازار مالی ارائه می‌دهد، تجربه سی ساله در این زمینه دارد. علاوه بر این، صنایع مختلف نیز از جمله بخش هایی است که این موسسه بریتانیایی در باره آنها گزارش هایی با جزئیات ارائه می کند. در یکی از آخرین گزارشهایی که این موسسه در باره صنعت مس و روی ایران داده و پیش بینی کرده که ایران در چهار سال آینده به یکی از اعضای تاثیر گذار بر صنعت مس و روی جهان تبدیل شود.

موسسه “بی ‌ام‌ آی” می‌گوید به دنبال رفع تحریم‌ های غربی که بعد از سالها از آغاز امسال برداشته شد، رشد میان‌ مدتی برای صنعت معدن ایران پیش ‌بینی می‌ شود که در نتیجه آن تا سال ۲۰۲۰ میلادی این کشور به عنوان یک عضو تاثیرگذار بر مس و روی جهان ظهوری دوباره خواهد داشت.

بنابر این گزارش، سرمایه‌ گذارهای جدیدی که در طول ۵ سال آینده در اروپا و آسیا انجام می ‌شود، در یک جریان آرام به رشد بخش معدن در کشورهای خاورمیانه سرعت می ‌بخشد. کشورهای این منطقه دربردارنده ذخایر عظیم و دست‌ نخورده‌ای است که برای شکوفایی استخراج و فرآوری آنها به مدرن ‌سازی این صنعت و بکارگیری فناوری‌ های نو نیاز است.

“بی ‌ام‌ آی” در گزارش خود درباره صنعت معدن ایران می‌گوید: صنعت معدن این کشور همچنان در انحصار بخش دولتی یعنی شرکت ملی صنایع مس ایران است، شرکتی که سهام آن، ارزش دیگر بانک‌ها و تشکیلات اقتصادی دولتی را هم بهبود می بخشد.  همچنین در ایران تشریفات اداری، فسادهای مالی، زیرساخت‌ های ناکافی و قیمت پایین مواد معدنی، رشد ارزش صنعت و معدن ایران را با نرخ متوسط سالانه ۴٫۲ درصد تا آخر دهه جاری پایین خواهد کشید و در مجموع به ۲۶٫۶ میلیارد دلار خواهد رساند.

“همچنین رشد خروجی در بخش معدن ایران از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ میلادی به ۴٫۹ درصد کاهش می‌ یابد این رقم با رشد ۶٫۶ درصدی که در ۵ سال گذشته وجود داشت، مقایسه می‌شود. “بی ‌ام‌ آی” البته، درباره مس و روی نگاه مثبت ‌تری دارد، بنا بر گزارش این موسسه پژوهشی، خروجی مس در سال‌های آینده بهبود خواهد یافت و به طور متوسط تا سال ۲۰۲۰میلادی سالانه ۱۳ درصد رشد خواهد داشت. رشد تولید مس ایران در طول ۵ سال گذشته ۲٫۱ درصد بوده و در نهایت انتظار می ‌رود تولید مس چهار سال دیگر به اوج ۵۰۰ هزار تن برسد، هر چند زنجیره تامین مس در این کشور همچنان در انحصار بخش دولتی، یعنی شرکت ملی صنایع مس ایران است.

شرکت ملی صنایع مس ایران در سه معدن عمده این کشور، معادن سرچشمه، سنگام و میدوک فعالیت معدنی دارد. این سه معدن روی هم تا ۴٫۳ میلیارد تن ذخیره سنگ دارند که این سنگ‌ها به طور متوسط دربردارنده ۰٫۶ درصد مس هستند. معدن مس “سرچشمه” کرمان دومین معدن مس بزرگ جهان است. این معدن دربردارنده ۸۲۶ میلیون تن ذخایر قطعی و ۱٫۲ میلیارد تن ذخایر تخمینی مس با درجه ۰٫۷ درصد است که علاوه بر مس مقادیر قابل توجهی مواد معدنی دیگر مانند مولیبدنیوم، طلا و فلزات نادر دارد.

معدن “سنگام” دومین معدن بزرگ مس در ایران با بیش از ۴۷۰میلیون تن ذخیره قطعی و یک‌ میلیارد تن ذخیره بالقوه با درجه ۰٫۶ درصد است. سومین معدن بزرگ مس ایران “میدوک” است، یک معدن روباز که ۱۷۰ میلیون تن ذخیره قطعی با درجه متوسط  ۰٫۲۵ درصد دارد.

علاوه بر اینها شرکت ملی صنایع مس ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۳۰۰هزار تن ظرفیت سالانه به کل ظرفیت تولید کنسانتره مس اضافه کرد که این ازدیاد با راه ‌اندازی دو واحد پردازش سنگ در سرچشمه و سنگام انجام شد.

“بی‌ ام ‌آی” در ادامه گزارش خود از یک قرارداد سرمایه‌ گذاری بین شرکت ملی صنایع مس ایران با کنسرسیومی از شرکت ‌های خاورمیانه‌ ای خبر می‌دهد که یک سال پیش و به منظور ساخت یک کارخانه ۱۰۰ هزارتنی کنسانتره مس چاه فیروزه در کرمان منعقد شده است و انتظار می ‌رود در سال ۲۰۱۹ میلادی عملیات خود را آغاز کند.

“بی ‌ام ‌آی” درباره ذخایر روی ایران نیز می‌گوید: این کشور یکی از بزرگترین ذخایر قطعی روی جهان را دارد که میزان آن به طور تقریبی ۳۰۰ میلیون تن برآورد می ‌شود، این کشور پس از چین، قزاقستان و هند در مقام چهارم تولید سنگ روی قرار دارد، اما این ذخایر بسیار جای کار و رشد دارد و تاکنون فقط نیم درصد آن استخراج شده و حالا پس از سال‌ها کاهش تولید، خروجی استخراج روی در ایران در موقعیتی است که به رشد مثبت بازگردد. روی هم با افزایش قیمت‌های جهانی و هم رشد تقاضا از سوی متقاضیان داخلی، از رونق برخوردار می ‌شود.

دو معدن از بزرگترین معادن روی ایران یکی مهدی ‌آباد است با ۱۶٫۵ میلیون تن ذخایر سنگ روی و دیگری معدن انگوران است با ۹ میلیون تن ذخایر باقی مانده سنگ روی. تولید سرب و روی در این کشور در اختیار گروه توسعه معادن روی ایران، شرکت معدنی باما، شرکت معادن بافق و شرکت کالسیمین است.

لینک کوتاه مطلب: http://vendorlist.ir/GMewr

درباره‌ی دستاورد صنعت

دستاورد صنعت نشریه تخصصی صنعت و انرژی ایران است. این نشریه هر ماه با پوشش آخرین خبر ها و تحولات حوزه های مختلف صنعت ،انرژی و اقتصاد ایران و با حمایت صدها شرکت بزرگ داخلی چاپ و منتشر می شود. به ضمیمه مجله دستاورد صنعت ،بانک اطلاعات شرکتهای فعال ایرانی و خارجی در حوزه های مختلف از طراحی ،مهندسی و ساخت تاتامین کالا و خدمات و اجرای پروژه با عنوان "وندورلیست" است.

همچنین ببینید

دستاورد صنعت- شماره آبان ۹۶

جدیدترین شماره مجله دستاورد صنعت ، ویژه ما آبان ۱۳۹۶ با حمایت شرکتهای بزرگ صنعتی …

تازه ترین شماره دستاوردصنعت منتشر شد

نوزدهمین شماره مجله دستاورد صنعت با مطالبی متنوع در زمینه اقتصاد ، صنعت و انرژی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[uniplace_links]1fce2031-d8d7-49f0-aff9-f0342af6f066