خانه / مجله دستاورد صنعت / اقتصاد ایران / گزارش مرکز آمار ایران از بیکاری در سال گذشته

گزارش مرکز آمار ایران از بیکاری در سال گذشته

تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد که در سال گذشته همزمان با افزایش نرخ بیکاری به ۱۲٫۴ درصد، نرخ مشارکت اقتصادی به ۳۹٫۴ درصد رسیده است.

نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۴ حدود ۱۱ درصد بود و این رقم در سال گذشته افزایش پیدا کرده است. تعداد بیکاران در سال ۱۳۹۴ بیشتر از دو میلیون و ۷۲۹ هزار نفر بود که این رقم در سال گذشته به بیش از سه میلیون و ۲۰۳ هزار نفر رسیده است.

مقایسه آمارها نشان می دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در سال گذشته بعد از ده سال دوباره بالای ۳۹ درصد ر سیده است. نرخ مشارکت اقتصادی در سال ۱۳۸۴ در زمان به قدرت رسیدن محمود احمدی نژاد ۴۱ درصد بود اما بعد از آن هر سال کاهش یافت و در سال ۱۳۹۲ به ۳۷٫۶ درصد رسیده بود.

در دو سال گذشته نرخ مشارکت اقتصادی روندی صعودی داشته و از ۳۸٫۲ درصد در سال ۱۳۹۴ به ۳۹٫۴ درصد در سال گذشته رسیده است.

نرخ مشارکت اقتصادی نشان می دهد که چه تعداد از افراد بالای ده سال کشور شاغل یا به دنبال شغل هستند. به بیان ساده تر از میان هر ۱۰۰ ایرانی بالای ده سال ۳۹ نفر یا کار می کنند و یا به دنبال پیدا کرن شغل هستند.

نرخ مشارکت اقتصادی یا نرخ فعالیت نشان می دهد که چه تعداد از جمعیت در سن کار (۱۰ ساله  وبیشتر) از نظر اقتصادی فعال بوده اند یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند.

بنابر آمار تعداد ۲۵ میلیون و ۷۹۱ هزار نفر از جمعیت بالای ده سال یا شاغل بوده اند یا به دنبال شغل می گشتند. از این تعداد سه میلیون و ۲۰۳ هزار نفر بیکار  بودند و بقیه شاغل.

وضعیت بیکاری در میان جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال از بقیه بدتر بوده و نرخ بیکاری در میان این گروه از جوانان بیشتر از ۲۹ درصد بوده است و از مجموع بیکاران بیشتر از ۸۶۹ هزار نفر در این گروه سنی قرار دارند.

گزارش مرکز آمار حاکی از افزایش ۱٫۲ درصدی نرخ مشارکت اقتصادی در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۴ است.

همزمان با افزایش نرخ مشارکت اقتصادی نرخ بیکاری هم به ۱۲٫۴ درصد افزایش پیدا کرده است. از نظر مرکز آمار ایران، هر کسی که در طول هفته یک ساعت کار کند، شاغل محسوب می شود و افرادی که بدون مزد برای اعضای خانواده کار می کنند، دانش اموزان و کادر نیروهای مسلح از کارکنان رسمی تا سربازان، جزو شاغلان محسوب می شوند.

بنا به تعریف مرکز آمار بیکار کسی است که در هفته مورد بررسی دارای شغل نباشد ولی آماده کار باشد و اقدامات لازم را برای گرفتن یک شغل انجام داده باشد.

در ده سال گذشته نرخ بیکاری همواره بالا بوده است و بیشترین میزان بیکاری در سال ۱۳۸۹ بوده که رقم آن به ۱۳٫۵ درصد رسیده بود و بعد از ان در سال ۱۳۹۲ بعد از بحران اقتصادی نرخ بیکاری به ۱۰٫۴ درصد کاهش یافت اما بعد از آن نرخ بیکاری همواره رو به رشد بوده است.

نرخ بیکاری در حالی افزایش پیدا کرده است که نرخ مشارکت نیز افزایش داشته است. مقایسه آمارها نشان می دهد که در سال ۱۳۹۴ نرخ مشارکت ۳۸٫۲ درصد بود یعنی ۲۴ میلیون و ۷۰۱ هزار نفر شاغل یا آماده کار بودند اما در سال گذشته نرخ مشارکت اقتصادی به ۳۹٫۴ درصد رسیده یعنی ۲۵ میلیون و ۷۹۱ هزار نفر اماده کار بودند. این یعنی در سال گذشته یک میلیون نفر بر متقاضیان کار اضافه شده است. گزارشها نشان می دهد در سال گذشته بیشتر از ۶۰۰ هزار شغل در سال ایجاد شده است.

آمار نشان می دهد که سالانه نزدیک به یک میلیون نفر از دانشگاهها فارغ التحصیل می شوند و ایجاد شغل برای این گروه از تحصیلکردگان در شرایطی که هنوز آثار بحران سال های ۹۱ و ۹۲ وجود دارد، بسیار دشوار است.

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته “ما در حال حاضر با روند ایجاد اشتغال و ورود فارغ التحصیلان به بازار کار رو به رو هستیم و این افراد به لحاظ موقعیتی که دارند هر شغلی ر اقبول نمی کنند.”

ربیعی گفته “زمانی می ‌توانستیم با ۳۰۰ هزار شغل بر بیکاری غلبه کنیم. ولی امروز با بیکاری تلنبار شده از سال‌های قبل روبه‌ رو هستیم و جمعیت جدیدی که در دوره کنونی وارد بازار کار می‌ شوند نوع نگاه شان به شغل با گذشته متفاوت است و منزلت بیشتری در کسب شغل می‌خواهند.”

به گفته ربیعی، “فروشندگی نوعی شغل است و باید به سمت رسمی شدن آن برویم ولی نگاه فروشنده این نیست و وقتی احساس شغل می ‌کند که پستی سازمانی را اشغال کرده و پشت میز نشسته باشد.”

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته که “ما در سال ۹۲ بیشترین ایجاد اشتغال را داشتیم اما برخی می گویند که چرا تاثیر ایجاد شغل به چشم دیده نمی شود که باید بگویم امروز ما مسیر درستی را انتخاب کردیم و برای اینکه امروز شاهد تاثیر رشد نیستیم به این دلیل است که تاثیر رشد بعد از سه سال آشکار می شود و ما در حال حاضر شاهد رشد بدون اشتغال هستیم.”

سال گذشته رشد اقتصادی به بالای هفت درصد رسید که بنابر گزارشها بخش عمده آن مربوط به افزایش صادرات نفت بوده است.

گزارش تازه مرکز آمار ایران نشان می دهد که سهم بخش های مختلف در فعالیت های اقتصادی تغییرات محسوسی کرده است. سهم بخش خدمات که همواره زیر ۵۰ درصد بوده در سال گذشته به ۵۰٫۱ درصد رسیده است. بنابر آمار در سال گذشته بیشتر از ۱۱ میلیون و ۳۲۳ هزار نفر در بخش خدمات مشغول کار بوده اند.

سهم صنعت نیز که در سال گذشته نسبت به یک سال پیشتر از آن کمی کاهش پیدا کرده است. میزان اشتغال صنعتی در سال ۱۳۹۴ حدود ۳۲٫۵ درصد بود که این رقم در سال گذشته به ۳۱٫۹ درصد کاهش پیدا کرده است. آمار نشان می دهد که در بخش صنعت بیشتر از هفت میلیون و ۲۰۰ هزار نفر شاغل بوده اند.

البته وضعیت اشتغال در بخش کشاورزی در دو سال گذشته تغییری نکرده و ۱۸ درصد ثابت مانده است. بنابر آمار بیشتر از چهار میلیون نفر در بخش کشاورزی کار می کنند.

گزارش تازه مرکز آمار نشان می دهد که سهم اشتغال ناقص نیز از ۹٫۸ درصد در سال ۱۳۹۴ به ۱۰٫۳ درصد رسیده است. یعنی همزمان با افزایش بیکاران، سهم اشتغال ناقص هم افزایش پیدا کرده است.

در حال که تعداد بیکاران بیشتر از از سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بوده میزان اشتغال ناقص هم بیشتر از دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برآورد می شود و کارشناسان اقتصادی می گویند در واقع تعداد بیکاران کشور نزدیک به شش میلیون نفر است.

لینک کوتاه مطلب: http://vendorlist.ir/8E7jR

درباره‌ی دستاورد صنعت

دستاورد صنعت نشریه تخصصی صنعت و انرژی ایران است. این نشریه هر ماه با پوشش آخرین خبر ها و تحولات حوزه های مختلف صنعت ،انرژی و اقتصاد ایران و با حمایت صدها شرکت بزرگ داخلی چاپ و منتشر می شود. به ضمیمه مجله دستاورد صنعت ،بانک اطلاعات شرکتهای فعال ایرانی و خارجی در حوزه های مختلف از طراحی ،مهندسی و ساخت تاتامین کالا و خدمات و اجرای پروژه با عنوان "وندورلیست" است.

همچنین ببینید

تازه ترین شماره دستاوردصنعت منتشر شد

نوزدهمین شماره مجله دستاورد صنعت با مطالبی متنوع در زمینه اقتصاد ، صنعت و انرژی …

آیا اقتصاد ایران رکود را پشت ‌سر گذاشته است؟

دکتر فرخ قبادی آیا اقتصاد ایران رکود را پشت ‌سر گذاشته و «روی ریل رونق» …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[uniplace_links]1fce2031-d8d7-49f0-aff9-f0342af6f066