خانه / مجله دستاورد صنعت / انرژی / چرا انرژی‎های نو برای ایران ضروری است؟

چرا انرژی‎های نو برای ایران ضروری است؟

در اقتصاد ایران به استناد آمارها، شدت انرژی در بخش ‌های مختلف اعم از مصارف خانگی، بخش حمل و نقل و بخش صنعت بسیار بالاست. سالانه مقادیر هنگفتی از منابع ملی کشور در بخش انرژی به هدر می ‌رود که ریشه اصلی آن سیاست‌های بازار انرژی و سرکوب قیمت ‌حامل ‌های انرژی است.

از این رو استفاده مناسب از نقش حاکمیتی دولت و نیز برقراری سازوکارهای قیمتی و تشویقی مناسب، همانند آنچه در بیشتر کشورهای جهان رخ داده است، به ‎تدریج هم مصرف‌ کننده و هم تولید کننده به سمت صرفه‎ جویی در مصرف انرژی سوق داده می‌شوند.

وقتی مصرف ‌کننده به هنگام خرید خودرو، لوازم خانگی یا خرید منزل، ملاحظه صرفه‌ جویی در انرژی را داشته باشد به تبع آن رقابتی میان تولید کنندگان در تولید کالاهای کم‌ مصرف شکل می ‌گیرد.

فعال شدن حوزه صرفه‌ جویی انرژی موجب خواهد شد، نخست تقاضا برای طیف وسیعی از محصولات کم ‌مصرف ایجاد شود و صنایع جدید مرتبط با صرفه‌ جویی انرژی فعال شوند، دوم صنعت بزرگ و پرسود انرژی‌ های نو در کشور ایجاد شود و ثالثاً منابع مالی عظیمی که سالانه در اثر سوءمصرف انرژی تلف می‌شود، صرفه‌ جویی شده و سرانجام صرف سرمایه ‌گذاری‌ها شود.

در همین باره با وجود مقررات مناسب در حمایت از توسعه انرژی‌ های نو، در عمل اقبالی به انرژی ‌های تجدیدپذیر نشده است. آمارها نشان می‌دهد در سال ٢٠١۴ سهم ایران از مجموع تولید انرژی ‌های تجدیدپذیر جهان، کمتر از ٠,١ درصد بوده است. این درحالی است که کشورهایی نظیر هند، برزیل و پاکستان به ترتیب ١١، ۶ و ۴ درصد از انرژی‌ های تجدیدپذیر دنیا را تولید می‌ کنند.

از این رو با به‎ کارگیری سیاست‌های حمایتی مناسب، زمینه توسعه انرژی‌های نو هموار می ‌شود و به تبع آن طیف وسیعی از صنایع مرتبط با نیروگاه‌ های بادی، نیروگاه ‌‌های خورشیدی، سیستم‌ های ذخیره‌ سازی انرژی و نظایر آن فعال شده و زمینه سرمایه ‌گذاری در این صنعت سودآور و پربازده فراهم می‌ شود.

افزون بر آن، همانطور که گفته با افزایش سهم انرژی‌ های نو، در سطح گسترده‌ ای از اتلاف انرژی و منابع مالی کشور جلوگیری شده و محیط زیست نیز آسیب کمتری می‌ بیند. توصیه می ‌شود در قالب یک برنامه جامع پنجساله، بسته سیاستی صرفه‌ جویی انرژی تدوین و عملیاتی شود.

 

حمید آذرمند

معاون پیشین سازمان ملی بهره‎وری و پژوهشگر اقتصادی

لینک کوتاه مطلب: http://vendorlist.ir/IxFhd

درباره‌ی habibeh majidi

همچنین ببینید

آیا اقتصاد ایران رکود را پشت ‌سر گذاشته است؟

دکتر فرخ قبادی آیا اقتصاد ایران رکود را پشت ‌سر گذاشته و «روی ریل رونق» …

مهاب قدس به آفریقا رفت

  به گزارش ماهنامه دستاورد صنعت؛ مهاب قدس، شرکت مهندسی ایرانی گوی سبقت را از رقیبان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[uniplace_links]1fce2031-d8d7-49f0-aff9-f0342af6f066