به سرمایه و فناوری خارجی نیاز داریم

0
174

بیژن زنگنه وزیر نفت روز سه شنبه چهارم اردیبهشت در جلسه علنی مجلس به پرسش های جواد کریمی قدوسی نماینده مجلس پاسخ داد و خطاب به نمایندگان مجلس گفت که صنعت نفت به حمایت شما نیاز  دارد و” صنعت نفت‌ از نظر منابع در وضع خوبی نیست و دچار مشکلات جدی است. من نمی‌توانم در جلسه علنی بگویم آمریکا چه برنامه‌هایی دارد و چه حرف‌هایی علیه ما می‌زند. نباید بهانه سوءاستفاده دست آنها بدهیم.”

وی با تاکید بر این‌که باید به نفت کمک کنیم، زیرا نفت می‌تواند پیشران توسعه اقتصادی کشور باشد، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری سالانه ۴۰،۵۰ میلیارد دلار در صنعت نفت، کشور را متحول می‌کند.

بخش هایی از سخنان وزیر نفت را می خوانید:

 

وزیر نفت، افزایش تولید و صادرات نفت را سیاست کلی نظام دانست که از سوی مقام معظم رهبری در بخش نفت و گاز ابلاغ شد و گفت: مجری سیاست‌های نظام هستم.

بیژن زنگنه صبح سه‌شنبه، چهارم اردیبهشت‌ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به پرسش‌هایی با موضوع طرح ایجاد شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت (برندسازی)، خام‌فروشی و نقش باشگاه نفت و نیرو در نگاه به بیرون در اقتصاد نفت پاسخ گفت.

وی سخنان خود در مجلس را این‌گونه آغاز کرد: این‌که صنعت نفت ما می‌تواند در توسعه کشور نقش عظیمی داشته باشد، شکی نیست، همه حرف من هم همین است و جز این نیست.

وزیر نفت با بیان این که می‌گویند وزارت نفت انگلیسی‌ترین وزارتخانه پیش از انقلاب بوده است، در حالی‌که این وزارتخانه سال ۵۸ و پس از انقلاب تشکیل شده است، افزود: درباره مشکلات جوانان استان خوزستان صحبت شده است که باید عنوان کنم همه درآمد حاصل از صادرات نفت خام و فرآورده‌های آن به خزانه واریز می‌شود و مجلس برای ریال به ریال آن تصمیم‌گیری می‌کند و در اختیار وزارت نفت نیست.

زنگنه ادامه داد: نمایندگان محترم خوزستان می‌دانند که من از مصرترین افراد برای تخصیص بخشی از درآمد نفت به توسعه منابع نفت‌خیز هستم و در این زمینه از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنم.

وزیر نفت درباره افزایش تولید و صادرات نفت و خام‌فروشی که مورد انتقاد نماینده مشهد بود، پاسخ داد: من مجری سیاست‌های نظام هستم و سیاستگذار نیستم.

زنگنه به قرائت بخشی از سیاست‌های نظام پرداخت و گفت: مقام معظم رهبری در سال ۱۳۷۹ سیاست‌های کلی بخش نفت و گاز را ابلاغ کردند که دربند ۲ آن آمده است.«افزایش ظرفیت تولید صیانت شده نفت متناسب با ذخایر موجود و برخورداری کشور از افزایش قدرت اقتصادی، امنیتی و سیاسی»، نگفتند فقط قدرت اقتصادی، بلکه فرمودند امنیتی و سیاسی.

وی با تاکید بر این‌که افزایش تولید نفت به حضور ما در بازارها از نظر امنیتی هم کمک می‌کند، تصریح کرد: دنیا با کشوری که یک میلیون بشکه نفت صادرات دارد و کشوری که ۵ میلیون بشکه نفت صادر می‌کند، یکسان برخورد نمی‌کند.

وزیر نفت ادامه داد: برای نمونه روسیه روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت و سالانه ۶۰۰ میلیارد مترمکعب گاز تولید می‌کند و همچنین سالانه ۲۰۰ میلیارد مترمکعب گاز به اروپا صادر می‌کند. هیچ کس در دنیا جرات ندارد صادرات گاز و نفت روسیه را تحریم کند، زیرا خودشان فلج می‌شوند، به این موضوع وابستگی متقابل نرم می‌گویند.

زنگنه گفت: اگر اروپا روسیه را تحریم کند خودش زمین می‌خورد، بنابراین به‌طور حتم قدرت امنیتی را بالا می‌برد، اما این تصمیم من نبوده و تصمیم نظام بوده است.

 

برای توسعه صنعت نفت به 200 میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم که ۱۳۰ میلیارد دلار آن باید در بخش بالادستی صنعت نفت سرمایه‌گذاری شود

 

ضرورت سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت نفت

وزیر نفت همچنین به بند ۱۴ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد نیز اشاره کرد و افزود: در این بند آمده است «افزایش ذخایر راهبردی نفت و گاز کشور به منظور اثرگذاری در بازار جهانی نفت و گاز و تأکید بر حفظ و توسعه ظرفیت‌های تولید نفت و گاز، به‌ویژه در میادین مشترک».

وی با تاکید بر این‌که وزارت نفت باید سیاست‌های کشور را اجرا کند، ادامه داد: در قانون برنامه ششم توسعه تصویب شده است که تولید نفت در پایان برنامه به روزانه ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه برسد. این به آن معناست که باید افزون بر جلوگیری از یک میلیون بشکه افت تولید، یک میلیون نیز به ظرفیت تولید اضافه شود.

زنگنه با بیان این که برای توسعه صنعت نفت ۲۰۰ میلیارد دلار در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده است، افزود: از این میزان ۱۳۰ میلیارد دلار باید در بخش بالادستی صنعت نفت سرمایه‌گذاری شود.

وزیر نفت، افزایش ضریب بازیافت نفت را موضوعی حیاتی دانست و گفت: برای تحقق این مهم باید با شرکت‌های خارجی کار کنیم، زیرا افزون بر سرمایه، به فناوری هم نیاز داریم.

وی به میدان منصوری اشاره کرد و با بیان این که تولید این میدان هم‌اکنون حدود ۷۰ هزار بشکه در روز است که با کاهش نیز همراه است، تصریح کرد: برآورد ما این بود که در مدت ۳۰ سال، تولید این میدان ۳۰۰ میلیون بشکه می‌شود، در حالی که برآورد شرکت خارجی حاکی از آن است که این میدان می‌تواند ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون بشکه نفت تولید کند که ۷ برابر است.

زنگنه با تاکید بر این که ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه را نمی‌توان از بازار داخلی تامین کرد و چنین ظرفیتی وجود ندارد، افزود:  معتقدم تا جایی که می‌شود باید از منابع داخل استفاده کرد. ما در قراردادهای خارجی هم حداقل ۲۰ درصد را سهم ایرانی‌ها در نظر گرفتیم، ضمن این‌که حضور خارجی‌ها به افزایش امنیت ملی ما هم منجر می‌شود.

وی به حضور شرکت فرانسوی توتال در طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی هم اشاره کرد و گفت: در مناقصه‌هایی که با توتال برگزار شد، ۸۰ درصد ایرانی‌ها برنده شدند. در واقع آنها منابع، مدیریت و فناوری می‌آورند و در کنارش ایرانی‌ها کار را جلو می‌برند.

ترس از خارجی‌ها چه معنایی دارد؟

زنگنه با بیان این‌که عنوان می‌کنند شما نگاه به داخل ندارید و نگاه شما به خارج است، افزود: خدا وکیلی من نگاه به خارج دارم؟ مپنا و پتروپارس را که هم اکنون سبب افتخار است چه کسی در کشور درست کرد؟ چه کسی تحول عظیم صنعت پتروشیمی را برای جلوگیری از خام فروشی ایجاد کرد؟

وی ادامه داد: ما در سال ۷۶، یک میلیارد دلار تولید پتروشیمی داشتیم و هم اکنون این میزان ۲۰ میلیارد دلار است که طی پنج سال آینده به ۴۰ میلیارد دلار هم خواهد رسید.

وزیر نفت گفت: با حمایت چه کسی قرارداد ۵۶۰ میلیون دلاری برای تولید  لوله CRA با شرکت‌های ایرانی و خارجی برای تولید آن در داخل کشور به امضا رسیده است؟ چه کسی ساخت ۱۰ گروه کالاهای کاربردی صنعت نفت را در داخل کشور پیگیری کرده است؟

زنگنه با بیان این‌که هزینه‌کرد ۱۵ تا ۱۶ هزار میلیارد تومان برای گازرسانی روستایی افزون بر تامین منافع مردم سبب ایجاد اشتغال شده، اظهار کرد: من معتقد نیستم که برای عزت ایران باید بگوییم خارجی‌ها به کشور نیایند. وقتی تیم ملی فوتبال مربی خارجی دارد و همه شما آن را قبول دارید، تیم پرسپولیس و استقلال‌ هم مربی خارجی دارند، ما نباید از شرکت‌های خارجی کمک بگیریم و با آنها همکاری داشته باشیم. این ترس از خارجی چه معنایی دارد؟

 

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید