به 25 میلیارد دلار سرمایه‌ در بخش برق نیاز داریم

0
214

با توجه به پیش بینی سالانه بیش از 5.5 درصد رشد صنعت، تا سال 2021 نیاز به 25 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای احداث تاسیسات جدید و بهینه‌ سازی تاسیسات کنونی است

 

سی و یکمین دوره کنفرانس بین المللی سوم آبان به مدت سه روز، با حضور وزیر نیرو و دست‌اندرکاران صنعت برق و پژوهشگرانی از 12 کشور جهان برگزار شد. در این دوره از کنفرانس 1286 مقاله به دبیرخانه ارسال شد که در 20 محور تخصصی مورد داوری قرار گرفت و از این میان بیش از 330 مقاله پذیرفته شد.

در این کنفرانس پژوهشگرانی از 12 کشور جهان چون آلمان، فرانسه، فیلیپین، کره جنوبی، سوئد، چین، هند و… حضور داشتند و مقالات خود را ارائه کردند همچنین تعدادی از شرکت‌های خارجی نیز با حضور در نمایشگاه خارجی کنفرانس، به ارائه دستاوردهای خود پرداختند.

 

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در سی‌ویکمین کنفرانس بین‌المللی صنعت برق به تشریح مهم ‌ترین راهبردهای وزارت نیرو برای مقابله با چالش‌های صنعت برق اشاره کرد و گفت: در زمان حاضر “برق برای همه” هدف راهبردی صنعت برق کشور است.
مهندس “هوشنگ فلاحتیان” معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، در آیین آغاز به کار سی ‌و‌یکمین کنفرانس بین‌المللی صنعت برق در پژوهشگاه نیرو، با بیان اهم راهکارهای بهبود وضعیت صنعت برق گفت: این راهکارها شامل ساماندهی اقتصاد برق از طریق اصلاح تعرفه‌های انرژی و انشعاب و اعمال تعرفه‌های جدید برای مصارف خارج از الگوی مصرف، ایجاد نهاد تنظیم مقررات برق، ایجاد نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و خروج نیروگاه‌های راندمان پایین از چرخه تولید برق کشور است.
وی گفت: استفاده از توربین‌های کلاس F و H با راندمان بیش از 58 درصد و افزایش سرمایه‌ گذاری دولت در شبکه‌ های فوق توزیع و انتقال و رفع موانع سرمایه‌ گذاری خارجی در صنعت برق نیز بخش دیگری از راهکارهای وزارت نیرو است.
فلاحتیان با اشاره به تأمین منابع مالی لازم برای توسعه کاربرد انرژی‌های تجدید پذیر از طریق سوخت صرفه جویی شده و افزایش عوارض مربوطه و همچنین تعویض کنتورهای هوشمند با کنتورهای معمولی را از دیگر راهکارهای وزارت نیرو برای مقابله با چالش‌های صنعت برق ذکر کرد و گفت: اولویت نصب یا تعویض کنتورهای هوشمند، با مشترکین دیماندی است.
وی گفت: توسعه نیروگاه‌های مقیاس کوچک و پراکنده و تولید هم‌ زمان برق، حرارت و آب شیرین و همچنین اجرای برنامه‌های مدیریت بار و حمایت از سازندگان تجهیزات داخلی بخش دیگری از این راهکارها خواهد بود.

فلاحتیان در خصوص دیگر چالش‌های این صنعت گفت: فروش انرژی برق بر اساس تعرفه‌های تکمیلی و عدم پرداخت مابه التفاوت هزینه‌های تمام شده که منجر به افزایش بدهی‌های صنعت برق شده است به عنوان اصلی‌ترین چالش شناخته می‌شود.

وی با اشاره به انباشت 10 هزار میلیارد تومانی بدهی مشترکین و مطالبات ناشی از صادرات برق گفت: کمبود منابع مالی، عدم سرمایه گذاری کافی در طرح‌های توسعه‌ای را به دنبال داشته که این امر تأمین برق را درسال‌های آینده با مشکل روبه رو می‌سازد.

به گفته معاون وزیر نیرو، پایین بودن متوسط راندمان نیروگاه‌ها، افزایش بارهای سرمایشی، عدم وجود منابع کافی برای توسعه انرژی تجدید پذیر و عدم استفاده بهینه از ظرفیت‌های تولیدی به دلیل نبود منابع مورد نیاز از دیگر مشکلات پیش‌روی صنعت توانمند برق است.

معاون وزیر نیرو درامور برق و انرژی در ادامه به سهم هر یک از مصرف کنندگان انرژی در بخش خانگی گفت: 30 درصد از مصرف خانگی به بخش روشنایی، 28 درصد مربوط به یخچال و فریزر و 26 درصد مربوط به بخش سرمایشی و تهویه مطبوع است که بنابر پتانسیل‌های موجود این ارقام را در حوزه روشنایی می‌توان به 18 درصد و در بخش یخچال و فریزر به 25 درصد کاهش برسانیم.

معاون برق وزیر نیرو با بیان اینکه از دهه 1970 میلادی تا کنون با رشد مصرف انرژی مواجه بوده‌ایم، گفت: آنچه در دنیای جدید تجربه می‌کنیم مبتنی بر رشد جمعیت، تکنولوژی جدید و دغدغه‌های زیست محیطی است.
وی با اشاره به رشد مصرف انرژی در آینده بر مبنای سه سناریو پیش‌بینی شده از سوی شورای انرژی در سال 2016 گفت: این سه سناریو شامل مکانیزم بازار مبنای قیمت در تمامی حوزه‌ها، هماهنگی بین‌المللی بین دولت‌ها و اقدام مستقل کشورها خواهد بود.
او با اشاره به پیش‌بینی افزایش حداقل دو برابری میزان مصرف برق جهان تا سال 2060 گفت: مصرف برق در 45 سال آینده حدود 2 برابر مصرف کنونی خواهد بود و به همین منظور تمایل به سمت استفاده از انرژی‌های پاک فراگیر خواهد شد.
فلاحتیان گفت: در طول سال‌های آینده شاهد کاهش مصرف نفت و افزایش مصرف برق نیز خواهیم بود، وجود حدود 3 میلیارد خودرو درجهان تا سال 2060 باعث می‌شود تا برای تأمین سوخت مورد نیاز آنان، خودروسازان تمایل به ساخت خودروهای برقی پیدا کنند که از این بابت نیز صنعت برق جهان بایستی پاسخگوی نیاز جامعه باشد.
وی با اشاره به اینکه از سال 2000 سرمایه گذاری در بخش انرژی‌های تجدید پذیر با 50 میلیارد دلار اعتبارآغاز شده است، گفت: در سال 2015 میزان سرمایه گذاری در بخش انرژی‌های تجدید پذیر به 300 میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است.
معاون وزیر نیرو گفت: در این راستا سرمایه گذاری کشورهای خاورمیانه عمدتاً برای تولید برق در بخش نیروگاه‌های فسیلی و سرمایه گذاری کشورهای آمریکای لاتین و اتحادیه اروپا در بخش انرژی‌های تجدید پذیر بوده است.
وی اولویت‌های آتی صنعت برق کشور را مبتنی بر “برق برای همه”، استفاده از انرژی‌های پاک و استفاده از سامانه‌های هوشمند در برق کشور ذکر کرد و گفت: در زمان حاضر بیش از 2 میلیارد نفر در جهان از نعمت برق بی بهره هستند.
او با اشاره به رتبه 14 جهانی کشورمان از نظر ظرفیت نصب شده برق گفت: اگر رشد حدود 5 درصدی مصرف برق ادامه داشته باشد، سال آینده بایستی زیرساخت‌های برق کشور تقویت شود.
فلاحتیان گفت: با توجه به پیش بینی سالانه بیش از 5.5 درصد رشد صنعت، تا سال 2021 نیاز به 25 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای احداث تاسیسات جدید و بهینه‌ سازی تاسیسات کنونی است.
وی چالش‌های صنعت برق را فروش انرژی برق بر اساس تعرفه‌های تکمیلی، انباشت بدهی‌های صنعت برق، کمبود منابع مالی، عدم سرمایه گذاری کافی در طرح‌های توسعه و انباشت بدهی مشترکین و مطالبات ناشی از صادرات برق ذکر کرد و افزود: امیدواریم اقتصاد برق ساماندهی شده و در مسیری قرار گیرد تا فضای کسب و کار برق بهبود یابد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید