هزینه تولید هر بشکه نفت ایران کمتر از 10 دلار است

0
178

 مدیر امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت با بیان اینکه هزینه تولید هر بشکه نفت ایران کمتر از 10 دلار است، گفت: طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول حتی اگر قیمت نفت به ٣٠ دلار برسد رشد اقتصادی ایران 4.5 تا ٥ درصد خواهد بود.

به گزارش وزارت نفت، مهدی عسلی گفت: با کاهش قیمت نفت، سرمایه‌گذاران خارجی بدلیل هزینه پایین تولید نفت درخاورمیانه به این منطقه می‌آیند.
عسلی، دلیل رشد اقتصادی ایران را دو برابر شدن میزان صادرات نفت ایران و افزایش تدریجی قیمت آن در سال آینده عنوان کرد و گفت: قیمت نفت در سال آینده بین ٣٥ تا ٥٠ دلار در نوسان خواهد بود ضمن اینکه نباید نگران کاهش درآمدهای نفتی ایران بود.
وی درباره این که با توجه به کاهش قیمت نفت رشد اقتصادی ایران در سال آینده چگونه خواهد بود، به پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول اشاره کرد و گفت: طبق گزارش این صندوق حتی اگر قیمت نفت به ٣٠ دلار برسد رشد اقتصادی ایران ٤,٥ تا ٥ درصد خواهد بود.
مدیرامور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت درباره قیمت نفت در بودجه سال ٩٥ نیز گفت: قیمت نفت باید در بودجه براساس واقعیت موجود در بازار باشد زیرا اگر قیمت نفت کمتر از واقع در بودجه دیده شود ممکن است روی بازارنفت تاثیر منفی بگذارد.
وی به افزایش تقاضا برای نفت در سال آینده میلادی اشاره کرد و با بیان این که طبق پیش‌بینی اوپک این رقم بین یک میلیون و یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز خواهد بود، تصریح کرد: تقاضا برای نفت از ٩٣ میلیون کنونی به بیش از ٩٤ میلیون بشکه در سال آینده خواهد رسید.
عسلی در این باره که آیا اوپک تلاشی برای جلوگیری از کاهش قیمت نفت خواهد کرد تا با توجه به افزایش تولید و صادرات نفت ایران قیمت بیشتر از این تحت تاثیر قرار نگیرد، گفت: باید اعضای اوپک در این زمینه به اجماع برسند چون از لحاظ اقتصادی همه می‌دانند ادامه این روند به سود آنها نیست؛ به نظر می‌رسد این موضوع از حیطه اقتصادی خارج است ویک اراده سیاسی را می‌طلبد.
مدیر امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت منافع سیاسی کشورها را عامل مهمی در کاهش قیمت نفت ارزیابی و تصریح کرد: عربستان، کویت و قطر درآمدهای هنگفتی از صادرات نفت دارند و با کاهش شدید قیمت نفت، عربستان روزانه ١٨٠ میلیون دلار ضرر می‌کند.
به گفته وی، عربستان کاهش تولید نفت خود را مشروط به کاهش تولید نفت ایران، عراق و روسیه کرده است.
مدیر امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت از افزایش تدریجی قیمت نفت در سال ٢٠١٦ خبر داد و پیش‌بینی کرد که قیمت نفت ظرف چهار سال آینده فراتر از ٦٠ دلار نخواهد رفت.

مدیرامور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت درباره درآمدهای نفتی سال گذشته با اشاره به این که در طول سال گذشته درآمدهای نفتی از کشورهای تولید کننده به کشورهای مصرف‌کننده منتقل شده است، گفت: البته این درآمدها بیشتر به جیب دولتمردان رفته است.

به عنوان نمونه در آمریکا درسال گذشته بیش از ١٧ میلیون اتومبیل نو خریداری شده و مردم ٢,٥ درصد بیشتر به مسافرت رفته‌اند که همه اینها به دلیل کاهش قیمت فرآورده‌های سوختی بوده است.
وی با بیان این که بخشی از کاهش درآمدها قابل پیش بینی بود زیرا تابستان پارسال مشخص شد تولید نفت غیرمتعارف در آمریکا سبب شده تا بازار با افزایش عرضه و در مقابل افت شدید قیمت‌ها روبرو شود، اظهار کرد: همین امر سبب شد تا اوپک میزان عرضه نفت را با تولیدشان هماهنگ کند که به دلیل کارشکنی بعضی کشورها از جمله عربستان این راهکار با شکست روبرو شد.
وی با بیان این که گمانه زنی و تصور برخی اعضای اوپک در مورد تولیدکنندگان آمریکایی اشتباه از آب درآمد زیرا بهره‌برداری از چاه‌های نفت آمریکا افزایش یافت، خاطر نشان کرد: از سوی دیگر شرکت‌های تولیدکننده آمریکایی وام‌هایی با بهره بالا گرفته بودند که به دلیل کاهش قیمت نفت در مرحله ورشکستگی افتاده بودند بنابراین چاره‌ای به جز تولید بیشتر نداشتند و همین امر به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی دامن زد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید