جلوی ارزان فروشی مواد اولیه صادراتی را بگیرید

0
153

چهارده تشکل صنعتی در نامه ای خطاب به حسن روحانی رییس جمهور، خواستار جلوگیری از ارزان ‌فروشی مواد اولیه صادراتی مورد نیاز صنعت شدند. این تشکل ها در نامه خود به کمبود مواد اولیه تولید، افزایش قیمت مواد اولیه داخلی و بالا بودن قیمت آن نسبت به نرخ های صادراتی اشاره کرده و از رئیس جمهور خواسته اند که به این مشکلات رسیدگی کند.

در این نامه تشکل‌های تخصصی با استناد به ماده 2 و ماده 3 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و همچنین قانون رفع موانع تولید نوشته اند که “در خواست‌ های خود را به وزارتخانه ‌های ذیربط جهت رفع موارد مخل کسب و کار خود اعلام داشته‌ایم ولی متأسفانه نتایج مطلوب در جهت رفع ایرادات و تسهیل در امر تولید و فضای کسب و کار در برنداشته است”

این تشکل ها در نامه خود مهمترین “مشکلات صنایع در حوزه تأمین مواد اولیه” را به این شرح اعلام کرده اند که می خوانید:

 

 • صنایع تکمیلی عضو انجمن‌ها و سندیکاهای امضاء‌کننده ذیل به دلایلی اعم از کمبود اولیه، بالا بودن قیمت نسبت به قیمت‌های جهانی و قیمت صادرات همین کالا، کمبود عرضه و یا نامناسب و غیرمتسمر بودن عرضه مواد اولیه با ظرفیت خالی روبه‌رو هستند ولی متأسفانه مواد اولیه مورد نیاز آنها از جمله ورق‌های فولادی مورد نیاز صنعت لوله و پروفیل و خطوط انتقال آب و گاز و نفت ساخت قطعات و موتورسیکلت و دوچرخه و مواد اولیه سیم و کابل و کائد و مفتول مس و آلومینیوم، سولفور و مولیبدن و مواد پتروشیمی و مواد محصولات پلیمری و پلاستیک و امثال آن توسط شرکت‌های دولتی و خصولتی با قیمت‌های بسیار ارزان ‌تر از فروش داخل در حال حراج می ‌‌باشد. به گونه‌ای که اتحادیه اروپا در حال وضع عوارض ضد دامپینگ بر فولاد، و هند و چین بر مواد پلیمری ایران می باشند. اما چندین هزار شرکت بخش خصوصی واقعی به علت کمبود مواد اولیه و یا بالا بودن قیمت‌ها در معرض از دست دادن فرصت‌های صادراتی و حتی در بسیاری از بخش‌ها از دست دادن بازار داخلی هستند.
 • صنایع مادر و شرکت ‌های تولیدکننده مواد اولیه از ده‌ها میلیارد دلار یارانه و امتیاز مانند ارز دولتی جهت واردات مایحتاج، معادن، ارزان ‌ترین برق جهان، آب تقریباً رایگان و گاز رایانه‌ای برخودار می ‌باشند (فقط ما به‌التفاوت بهای گاز مصرفی در شرکت فولاد مبارکه با ارزان ‌ترین گاز صادراتی کشور در سال 1392 بیش از 1.2 میلیارد دلار بوده است، اما در مقابل این هزینه گزافی که اقتصاد ملی به آنان پرداخت می‌ نماید، کوچک ‌ترین مزیتی برای صنایع پایین‌دستی و مصرف‌کننده داخلی قائل نیستند.
 • ورود مواد اولیه مورد نیاز صدها کارخانه پایین‌ دستی با ایجاد دیوار تعرفه ‌ای، گرانی و رکود را دامن زده است ولی متأسفانه صادرات ارزان همین مواد اولیه مورد نیاز صنایع داخلی تعادل زنجیره مصرف را بر هم ریخته است به گونه ‌ای که حتی در بسیاری از موارد تعرفه مواد اولیه بالاتر از تعرفه کالای نهایی است.

  صنایع بزرگ بالادستی به واسطه ارتباط مستقیم با نهادهای تصمیم‌ گیرنده و تأثیر گذار صرفاً مصالح خود را در وضع قوانین تحمیل می ‌کنند و در این میان منافع تولیدکنندگان بخش خصوصی با بیشترین سهم اشتغال مغفول مانده است.

  خواهشمند است دستور فرمایید در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، ایجاد اشتغال پایدار و گسترش زنجیره ارزش افزوده به رونق تولید و توسعه صادرات غیرنفتی، نهادهای تصمیم گیرنده بیش از پیش با تشکل‌های بخش خصوصی در تعامل بوده و از تجارب و نقطه نظرات ایشان بهره‌برداری فرمایند.

  اهم خواسته‌های تشکل‌ها و اعضاء:

  – اجرای ماده 37 قانون رفع موانع تولید و اولویت قرار دادن صنایع و زنجیره ارزش افزوده داخلی با لغو معافیت مالیاتی صادرات مواد خام و در صورت نیاز اخذ عوارض و استفاده از منابع حاصله در راستای تشویق صادرات محصولات نهایی و با ارش افزوده و اشتغال‌ زایی بالا با توجه به سود‌آوری بالای بسیاری از صنایع ما در اخذ مالیات علاوه بر گسترش پایه مالیاتی به افزایش بودجه عمرانی کشور و توسعه اقتصادی نیز یاری خواهد رساند.

  – اجرایی شدن ماده 2 و 3 قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار در حوزه سیاست گذاری برای مواد اولیه و صنایع پایین‌ دستی و استفاده از ظرفیت‌ های اتاق بازرگانی و تشکل‌های ذیربط

  – اصلاح تعرفه واردات مواد اولیه و کاهش به حداقل ممکن برای ایجاد فضای رقابتی در حوزه مواد اولیه با توجه به انحصاری بودن بسیاری از صنایع مادر و برخوردار بودن آنها از یارانه‌های گوناگون

  – اجرایی شدن آیین نامه‌های متعدد وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر لزوم اعطای تخفیف 5 درصد بر قیمت‌های صادراتی برای صنایع بومی کشور

  – به منظور ایجاد شفافیت در قیمت و نحوه صادرات مواد اولیه، صادرات شرکت‌های بالادستی صرفاً از طریق رینگ صادراتی بورس کالای ایران صورت پذیرد.

  سندیکای صنعت برق ایران، سندیکای صنایع آلومینیوم ایران، انجمن صنفی تولیدکنندگان تابلو برق ایران، فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته، کانون طراحی مهندسی و مونتاژ ایران، انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان مولیبدن، انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران، سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران، جامعه ریخته‌گران ایران، سندیکای تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی‌وی‌سی، انجمن کارفرمایی تولیدکنندگان سیم و کابل ایران، انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران، انجمن صنعت باتری و ذخیره‌سازهای ایران، انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله‌های فولادی و پوشش خطوط، انجمن لوازم خانگی و انجمن لوله های upvc

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید