طرح انتقال آب دریای عمان به فلات مرکزی ایران

پروژه سه میلیارد و 550 میلیون دلاری انتقال آب

0
39
طرح انتقال آب دریای عمان به فلات مرکزی ایران

هدف از اجرای پروژه انتقال آب دریای عمان به استان‌های شرق، شیرین سازی و انتقال آب در مجموع به میزان سالیانه ۸۰۰ میلیون متر مکعب است که در فاز نخست این پروژه، شیرین‌سازی حدود ۲۸۰ میلیون مترمکعب در سال هدف‌گذاری شده است.
به گزارش دستاورد صنعت به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، این پروژه با راهبری ایمیدرو و شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی عملیاتی می‌شود.
پروژه انتقال آب دریای عمان به استان‌های خراسان جنوبی و رضوی و سیستان و بلوچستان اختصاص دارد و طول مسیر آن یک هزار و ۳۴۲ کیلومتر خط اصلی است.
شرکت‌های گل گهر، فولاد مبارکه، ملی صنایع مس ایران، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، گهر زمین، فولاد خراسان و اپال پارسیان از سهامداران آن هستند که سرمایه‌گذاری در پروژه سه میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار است.

پروژه انتقال آب دریای عمان به اصفهان
در پروژه انتقال آب دریای عمان به اصفهان، هدف شیرین‌سازی و انتقال آب در مجموع به میزان ۶۰۰ میلیون متر مکعب در سال است که فاز نخست آن به شیرین‌سازی حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب در سال به استان اصفهان اختصاص دارد. طول مسیر این طرح یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر است.
شرکت‌های شرکت فولاد مبارکه، شرکت ذوب آهن، اتاق بازرگانی اصفهان، پالایشگاه نفت اصفهان، سازمان همیاری شهرداری‌های استان اصفهان، شهرداری اصفهان و شرکت فلز تدارک فولاد مبارکه در آن سهامدار هستند. میزان سرمایه‌گذاری در این پروژه ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار است.
گفتنی است؛ پروژه‌های ملی انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به استان‌ها، گامی توسعه‌ای برای تامین آب پایدار است.
مدیرعامل شرکت تامین آب صنایع و معادن (ایمواسکو) گفت: صنایع معدنی هفت استان کشور (سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد، کرمان، اصفهان و فارس) به مرور تا دو سال و نیم آینده از آب دریا بهره‌مند می‌شوند.
به گزارش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، «محمدحسن اسدی» با بیان این مطلب اظهار داشت: اجرای طرح‌های انتقال آب دریا از زمان حضور «عباس علی‌آبادی» وزیر صنعت، معدن و تجارت و پیگیری «محمدرضا موثقی‌نیا» سرپرست هیات عامل ایمیدرو شدت یافت و در شانزدهمین جلسه ستاد انتقال آب دریا به ریاست «محمد مخبر» معاون اول رئیس جمهور، بر این موضوع تاکید شد.
وی افزود: با رویکرد جدید وزیر صمت و تجربه انجام مگاپروژه‌های ملی، افق روشن و امیدبخشی را پیش رو خواهیم داشت. افزون بر این، انجام ابَرپروژه‌های ملی انتقال آب دریا، از منویات رهبر معظم انقلاب و مورد تاکید رئیس‌جمهور است.
مدیرعامل شرکت تامین آب صنایع و معادن با اشاره به برنامه اجرای پنج خط انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی و شرق کشور، گفت: خط نخست به طول ۸۲۰ کیلومتر و ظرفیت سالیانه ۱۳۰ میلیون متر مکعب اجرا شده و به بهره‌برداری رسیده و در نتیجه آب دریا به سه مجموعه گل گهر و مس سرچشمه در استان کرمان و چادرملو در استان یزد رسیده است.
وی ادامه‌داد: خط ۲ از مبدا خلیج فارس و استان هرمزگان با ظرفیت ۲۰۰ میلیون متر مکعب در سال به سمت استان‌های کرمان و یزد می‌رود که پارسال کلنگ زنی آن توسط رئیس جمهور انجام شد.
اسدی با اشاره به اینکه خط ۳ انتقال آب دریای عمان به استان اصفهان با ظرفیت ۲۷۰ میلیون متر مکعب است، تصریح‌کرد: در فاز نخست این خط، از کیلومتر ۳۸۰ خط نخست (منطقه گل گهر)، سالیانه ۷۰ میلیون متر مکعب آب نمک‌زدایی شده از خلیج فارس به اصفهان انتقال خواهد یافت.
وی افزود: فاز دوم آن نیز با ظرفیت سالیانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب، آب را به صورت مستقل از دریای عمان به استان اصفهان منتقل می‌کند.

تامین آب شرب سیستان از دریای عمان
مدیرعامل شرکت تامین آب صنایع و معادن با اشاره به جزئیات خط چهارم معروف به کریدور شرق، بیان‌داشت: این خط از دریای عمان (چابهار) به طول یک‌هزار و ۳۴۲ کیلومتر خط اصلی و ۴۵۲ کیلومتر انشعاب برای شرب و صنایع و معادن استان های مسیر و غرب استان خراسان جنوبی و معادن سنگان خواف است.
وی اضافه‌کرد: ظرفیت نهایی این خط، انتقال سالیانه یک میلیارد مترمکعب آب نمکزدایی شده به سه استان شرقی (سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی) است که فاز نخست آن به طول ۲۸۰ میلیون متر مکعب در حال اجراست.
به گفته اسدی، طراحی زیرساخت های منطقه شرق برای سه خط انتقال آب است از جمله مسیرسازی به میزان مورد نیاز، اجرای تونل و تاسیسات آبگیر طرح برای ظرفیت سالیانه یک میلیارد مترمکعب انتقال آب طراحی شده است.
وی با بیان اینکه اکنون در خط کریدور شرق، چهار واحد شیرین سازی به ظرفیت هر یک ۷۰ میلیون مترمکعب در مرحله واگذاری است، گفت: این خط تا سال ۱۴۰۴ به بهره برداری مرحله ای می‌رسد. برآورد هزینه این طرح با ۲ نیروگاه (مجموع یک‌هزار مگاوات) برای تامین برق مورد نیاز واحدهای آب شیرین کن و ایستگاه های پمپاژ، ۳.۸ میلیارد یورو است.
وی اظهار داشت: آنچه در دستور کار قرار گرفته و توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ و مورد تاکید رییس هیات عامل ایمیدرو است، اولویت تامین آب شرب مورد نیاز بخش سیستان و بلوچستان تا زاهدان با توجه به بحران آب در این منطقه تا دهه فجر سال آینده است.
مدیرعامل شرکت تامین آب صنایع و معادن با اشاره به اجرای یک طرح اضطراری شیرین‌سازی چاه‌های آب شور (۱۱۵ حلقه) در محدوده ۷۰ کیلومتری منطقه زاهدان، گفت: جمع آوری آب این چاه ها توسط وزارت نیرو انجام و در مخزنی تحویل شرکت ایمواسکو می‌شود.
وی ادامه‌داد: این شرکت در چهار ماه آینده، ظرفیتی روزانه معادل ۱۰۰ هزار متر مکعب آب شیرین کن نصب می‌کند تا آب شرب مورد نیاز زاهدان و زابل و شهرهای اطراف تامین شود.
به گفته اسدی، تامین پایدار آب استان های نوار شرقی از دریای عمان طراحی و عملیات اجرایی شروع شده است و در دهه فجر سال آینده، آب دریای عمان به زاهدان خواهد رسید.
اسدی، درباره خط پنجم انتقال آب دریا نیز گفت: این خط از خلیج فارس برای استان فارس با ظرفیت اولیه ۹۵ میلیون مترمکعب در سال و ظرفیت نهایی ۲۱۰ میلیون مترمکعب در دست اجرا است و با برنامه ریزی انجام شده، همه خطوط تا سال ۱۴۰۴ به بهره بردای خواهد رسید.
مدیرعامل ایمواسکو اضافه‌کرد: طرح ملی انتقال آب دریا در مجموع در توسعه فعلی حدود ۹۰۰ میلیون متر مکعب و در توسعه نهایی حدود ۲ میلیارد متر مکعب در سال آب مورد نیاز شرب و صنعت استان های فلات مرکزی و شرق کشور را تامین و زیرساخت لازم برای رشد و توسعه این مناطق معدن خیز را فراهم خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید